Загадки харківських підземель. Частина 3

23.12.2015 /

Отже, дорогі наші читачі, продовжуємо наше знайомство із легендарними, але маловідомими підземеллями Харкова. Попередню частину можна прочитати тут.

Далекого 24 липня 1913 року відбулося одна з перших сесій Комісії щодо дослідження підземних ходів у місті Харкові.

Згодом вони були опубліковані в «Новинах Харківської Міської Думи» №8, 1913 р., та № 6-7, 1914 р.

Пропонуємо і вам ознайомитись з ними.

Засідання 24 липня 1913 року.

Були присутні: З.Ю. Харманський, А.І. Ліннік, Г.П Павловський, Б.А. Кустерський та молодший інженер Харківського Губернського правління Н.С. Степанов.

Доповідано пропозицію м. Харківського губернатора від 2 липня п.р. за №2199 щодо проведення докладного дослідження виявлених підземних ходів м. Харкова на попередження тих, що можуть мати місце нещасних випадків при міському будівництві.

Голова просив висловитися про способи передбачуваного дослідження, причому обговорюючи питання з погляду широкого дослідження підземних ходів м. Харкова, дуже бажаного в археологічному відношенні, – Комісія, проте одностайно ухвалила від нових розкопок відмовитися як через знаходження ходів переважно в межах приватного володіння, так і з дорожнечі цієї роботи. Потім більшістю голосів ухвалено провести дослідження вже відкритих ходів у зв’язку з наявними про це питання документами, для чого доручити діловоду Технічного Відділення до наступного засідання Комісії зібрати весь матеріал з питання, у тому числі й відому працю професора Морозова про підземні ходи м. Харкова.

Насамкінець Комісія ухвалила всі ходи, які існують, і передбачувані ходи нанести план м. Харкова, для можливого попередження власників та будівельників при руйнуванні будівель про необхідні запобіжні заходи при зведенні фундаментів та стін будівель.

12368981_1645748535642484_2021311240082168886_n

Засідання 31 липня 1913 року.

Були присутні: З.Ю. Харманський, Г.П. Павловський, Б.А. Кустерський, В.М. Матросов та молодший інженер Будівельного Відділення Харківського Губернського правління Н.С. Степанов.

Комісія, ознайомлюючись із поданими до засідання матеріалами з питання про дослідження підземних ходів, зазначила, що такі відомості мають бути поповнені археологічними відомостями та даними, які є безперечно при місцевій археологічній Комісії. З огляду на це за пропозицією інж. В.М. Матросова постановлено запросити до Комісії, як її члена, представника археологічного Товариства, якого просити одночасно не відмовити видати весь матеріал з питання, що розглядається.

Для подання потім до Комісії конкретних даних дослідження постановлено провести повним складом Комісії огляд тих місць, де раніше було виявлено підземні галереї та провали бруківки.

Усі дані щодо цього постановленню подати на обговорення на засідання Комісії у середу 7 серпня, о 12 годині дня.

12390949_1645748542309150_8326311709692713842_n

Сесія 9 серпня 1913 р.

Були присутні: член управи З.Ю. Харманський; члени: молодший інженер Будівельного Відділення Харківського Губернського правління Н.С. Степанов; міські архітектори Г.П. Павловський, А.І. Лінник; міський інженер Б.А. Кустерський; секретар М.М. Євсєєнко.

Заслухані: Повідомлення голови про те, що в п’ятницю, 2 серпня Комісія у повному складі оглядала виявлені підземні споруди на території дворових місць Фреймана та Комерційного Клубу, доповідь інженера Кустерського про розпочаті ним розкопки у зазначеному районі та виявлений продух та приблизний кошторис, складений ним у суму 1711 р. 09 к. на виробництво вишукувань в районі Римарської вул. Комісія констатує, що виявлені в районі Римарської вул. підземні споруди не становлять небезпеки ні для руху, ні для будівництва, і маючи на увазі високу вартість розкопок, ухвалила такі в районі Римарської вул. тимчасово припинити, доповівши про це Управі; інж. Кустерський просить скласти план підземних споруд у зазначеному районі; провести огляд місця провалу бруківки на Соборному пров. та виявлених підземних ходів на дворовому місці Азовсько-Донського Банку та Миколаївської площі.

Комісія у складеному їй протоколі огляду зазначених підземних споруд зазначила таке:

1. На дворовому місці Азовсько-Донського Банку, по Миколаївській площі. за № 2, де огляд проведено Комісією, згідно з написом Будівельного Відділення Губернського правління від 5 серпня ц.р. за № 2552, в улоговинах, викопаних для будинку, що знову будується, помічені два старі цегляні склепіння, що, мабуть, перекривають підземні галереї. Інших слідів будь-яких підземних споруд не виявлено і проводити дослідження не виявилося можливим через будівництво.

2. Зважаючи на те, що в 1910 році відбувся провал бруківки на Соборному провулку, оглянуті підвали магазину Жевержеєва, на розі Соборного і Горяїнівського провулка. Знайдено, що до зазначених підвалів примикає ціла система підземних коридорів із цегляними склепіннями стародавнього походження. Розміри коридорів дозволяють вільно пересуватися людині; підлога деяких із них має ухил. Коридори розташовані частиною під Соборним та Горяїнівським провулками та мають відгалуження у вигляді глухих кутів. Зазначені споруди знайдені безпечними для руху вулицями; провал у 1910 році може бути пояснений будівництвом і зливою, що проводилася на той час. Визнано бажаним скласти план усіх оглянутих ходів.

3. Згідно з вказівкою управителя магазином Жевержеєва оглянуто підземні ж ходи на дворовому місці спадкоємців Руфа по Горяїнівському пров., за № 7, що представляють два коридори: один прямує до міського будинку, на Миколаївській площі, інший – до Північного готелю. Визнано також, що вони безпечні та бажано скласти план.