На майдані Героїв Небесної Сотні багато старовинних двоповерхових будівель другої половини ХIХ ст., але одна з них відрізняється тим, що має на фасаді конкретний рік побудови. “1887” зображено над входом у будинок за адресою майдан Героїв Небесної Сотні, 32Б, у дворах.

Хоча цей будинок був надбудований у радянські часи на 1 поверх, але можна побачити його оригінальний “зубчатий” карниз, який дуже схожий на карниз сусідньої будівлі за номером 32 (вона виходить фасадом на майдан).

Скоріше за все будівлі були побудовані одночасно та належали до однієї ділянки.


Дослідник О. Лейбфрейд автором флігеля у дворах (32Б) вважає єпархіального архітектора В. Нємкіна. Хто був автором проєкта основної будівлі (32), та кому точно належали ці масивні еклектичні будівлі з товстими стінами, ще доведеться дізнатись дослідникам історії Харкова. Але вже зараз можна зробити деякі припущення.


Відомо, що сусідній закинутий історичний будинок (сучасний номер 30) належав Пожежній та поліційній частині №1. Її будівлі збереглись, хоча значно змінились. На тій, яка виходить фасадом на площу, колись була каланча, зараз каланчі нема, на будівлі з’явилась радянська плитка-кабанчик.

У 1909 пожежна частина мала номер ділянки 31. Сусідня (вліво) ділянка з номером 32 належала вдові колезького радника Дудченко Єлені Іовні та коштувала 3720 рублів. 33 ділянка належала купцю Костянтину Георгійовичу Шиманському, коштувала вже 15,000 рублів та виходила аж на Михайлівський провулок (зараз пров. Шота Руставелі).

Логічно припустити, що нас цікавить саме 33 ділянка в силу свого великого розміру та значної вартості. У 1887 р. вона належала батьку Костянтина Шиманського, Георгію Францовичу.

Костянтин Шиманський відомий організацією перших регулярних автобусних перевезень у Харкові (1910-1912 рр.), та як власник заводу Пільстрема на Конторській (з 1913 р.).
До речі, на подвір’ї можна знайти люк 1920-х рр. (артіль “Ливарник”, Лисівка, зараз це м. Українськ Донецької обл.).

Будівлі комплексу постраждали в результаті російських авіаударів по майдану Героїв Небесної Сотні у 2022 р. та втратили значу частину скління.


КатегоріїАрхітектура Еклектизм Руйнації 2022-25