Сабурова Дача

25.10.2018 /

Садиба Дмитра Норова, Слобідсько-українського губернатора та першого намісника Харківського намісництва, більш відома у народі як психіатрична лікарня Сабурова Дача.

Будівництво палацу у стилі класицизм за проєктом Петра Ярославського було завершено до 1788 р., згідно з дослідженнями А. Парамонова. Незрозуміло, чому комплекс отримав ім’я слобідсько-українського губернатора Петра Сабурова, який володів ним лише у 1798-99 рр.

На жаль, як і сам палац, який має незвичну напівкруглу форму фасаду, так і службові споруди біля нього перебувають у поганому стані. Палац, який став адмінкорпусом лікарні, зараз не використовується.

Палац – одна з небагатьох споруд XVIII століття, що збереглися у Харкові.

Кожна з них, безумовно, потребує вкрай пильної уваги.

Адже, втративши їх, ми втратимо цілий пласт матеріальної історії міста за ціле століття, до якого все ще можна доторкнутися руками.

На жаль, впевненість у тому, чи зможуть це зробити наші діти та онуки, тане з кожним роком.

Будинок божевільних перевели на територію комплексу в 1820 році, про його відомих пацієнтів написано безліч матеріалів.

Будівля архіву лікарні

У народі комплекс досі називається “пятнашкою”, за номером психіатричної лікарні №15, який вона носила раніше.

На щастя, різностильові споруди ХІХ – початку ХХ століття, які використовуються Харківською обласною клінічною психіатричною лікарнею №3, перебувають у кращому стані.

Наприклад, цей корпус було побудовано 1898-1900 рр. і був розрахований на 120 ліжок та 44 окремі кімнати для пансіонерів. Зараз у ньому розташований Інститут неврології, психіатрії та наркології НАМН України (вул. Академіка Павлова, 46, центральний корпус).

На одному з корпусів (14 відділення) збереглися оригінальні віконні палітурки та рік побудови – 1888 р. 1956 рік – очевидно, дата відбудови.

А ось ця будівля виконана в стилі модерн.

На одній зі службових споруд 19 століття досі видно радянську вивіску “Універсам”.

Історичні будівлі комплексу психіатричної лікарні зазнали пошкоджень в результаті російського ракетного обстрілу 27 квітня 2024 р. На момент влучання в лікарні перебувало 900 пацієнтів.

Фото: Харківська областна прокуратура, 2024