Олександрівська дзвіниця Успенського собору зсередини

29.06.2021 /

У сьогоднішній добірці – інтер’єри Олександрівської дзвіниці та Успенського собору у Харкові

Храм досі залишає відчуття “органної зали”, тут немає звичних розписів.

Іконостас, перенесений у 1920-х на склад художнього музею, згорів під час війни. Однак, для його майбутнього відновлення є зразок дуже схожого іконостаса в храмі Климента Папи Римського в Москві (1769, арх. П’єтро Трезіні).

Як кажуть архітектори, сам Успенський собор був повторним застосуванням проєкту цієї церкви, хай і із суттєвими зовнішніми змінами.

Що стосується самої Олександрівської дзвіниці Успенського собору, можна сказати, що це – найкращий недоступний оглядовий майданчик Харкова. Детальніше про панорами, що відкриваються з неї – в окремій публікації.

На жаль, стан сходів дійсно не дуже добрий і відкривати прямо зараз оглядову на верхніх ярусах з точки зору безпеки навряд чи можливо.

Очевидно, сходи потрібно зміцнювати та огороджувати подібно до того, як це зроблено в дзвіниці Софійського собору в Києві.

Втім, організувати безпечний доступ на нижній ярус (приблизно 26 м, що порівняно з дев’ятиповерхівкою) можна без особливих доробок.

І навіть звідти відкриваються незвичайні ракурси на вулиці, що оточують.

Місцями сумні, але переважно красиві.

Ми знаємо лише про харківську друкарню Зілберберга, але хто був цей Зільберберг, чиє ім’я залишилося на сходинці Олександрівської дзвіниці? Меценат? Власник ливарного заводу, який виготовив сходи?

Чому б міській владі чи приватним меценатам не допомогти з організацією оглядового майданчика?

Церковна громада, якій нещодавно повернули Успенський храм, зараз збирає кошти на відновлення величезного втраченого іконостаса, тому організація оглядового майданчика на дзвіниці для неї йде скоріше другорядним пунктом.

Внаслідок ракетного удару по Палацу праці 3 березня 2022 р. дзвіниця та сама будівля Успенського собору постраждали, зокрема, було втрачено скління, пошкоджені годинник на дзвіниці та інтер’єри.

Фото: Харківська Єпархія УПЦ