ККЗ “Україна”

06.07.2021 /

ККЗ “Україна” у саду Шевченка – наймолодша пам’ятка архітектури Харкова та єдина будівля у стилі модернізму у цьому списку.

адреса: вул. Сумська, 35

Спочатку ККЗ був літнім театром на 1800 місць, який був збудований у 1946-1947 роках за проєктом архітекторів Н. Ареф’єва, Є. Любомилова та А. Маяк. Акустичне обґрунтування виконав О. Гінзбург, можливо, це був останній проєкт шановного майстра харківського модерну. 1958 р. було вирішено накрити театр дахом. Проєкт архітектора В. Васильєва, Ю. Плаксієва та В. Реусова, а також інженера Л. Фрідгана передбачав створення вантового покриття сідлоподібної форми, він був складним та незвичним для Радянського Союзу на той момент. Його реалізація заощадила великий обсяг ресурсів та будівельних матеріалів. Будівництво ККЗ продовжувалося з 1960 по 1963 рр.

Саме тому, що ККЗ спочатку був літнім театром, тут виявилося украй мало внутрішніх приміщень, які були винесені в окремі будівлі. 1970-го проєкт з модифікаціями було повторно застосовано при будівництві ККЗ “Ювілейний” у Херсоні.

За перші 50 років роботи ККЗ “Україна” відвідало понад 10 млн глядачів.

У ході реконструкції, проведеної у 2019-2021 роках. були встановлені туалети у самій будівлі ККЗ, замінено крісла, також тут з’явилися лаштунки, багато роботи було проведено щодо покращення акустики ККЗ. Деякі роботи узгоджували з одним з авторів оригінального проєкту. Також було відновлено вивіску з оригінальними шрифтами, відреставровано мозаїку, тут з’явилося сучасне підсвічування фасаду.