Елеватор біля Південного вокзалу

01.06.2021 /

Головна вежа елеватора, збудованого на рубежі 1940 – 1950-хх рр. із залізобетону неподалік Південного вокзалу, несла слабкі нотки сталінського ампіру – у його промисловому варіанті.

Велика конструкція заввишки 60 метрів була певною мірою пам’яткою району – вона була помітна здалеку. Подібні (але не ідентичні) елеватори тих же років побудови можна побачити на Подолі у Києві, а також у Дніпрі.

Донедавна з деяких ракурсів силует прибуткового будинку Бергенгейма та елеватора змушував усміхнутися, т.к. разом вони нагадували замок із вежею.

Елеватор був покинутий у середині 1990-х.

Після цього він став улюбленим притулком неформалів і любителів гострих відчуттів – з його верхівки відкривався чудовий краєвид на місто. Деякі представники громадськості пропонували зберегти та ревіталізувати елеватор, використовуючи його як арт-кластер, Вежу пропонували залишити як оглядовий майданчик та приклад промислової архітектури середини ХХ століття, а сусідні будівлі використовувати для офісів, театрів, художніх майстерень тощо.

Більшість будівель елеватора було знесено у 2020 р. для будівництва житлового комплексу на його місці. Головна вежа елеватора була знесена 16 травня 2021 р.