Будівля судових установлень

17.01.2021 /

Адреса: площа Героїв Небесної Сотні, 36.

Будівля судових установлень, збудована у 1899-1902 pp. за проєктом архітектора О. Бекетова за участю Ю. Цауне та В. Хрустальова, вона була найбільшим судовим будинком в імперії. Також у проєкті зовнішнього та внутрішнього оформлення будівлі брав участь учень Бекетова – Василь Кричевський. Зараз тут розташований Харківський апеляційний суд.

У 2020-2021 рр. проводився ремонт фасадів, які перебували в гнітючому стані. В результаті Апеляційний суд мав змінити колір з жовтого на оранжево-персиковий.

На початкових кресленнях будівлі не знайти південного крила, та й у нотатках про відкриття згадується лише 2 двори (зараз їх 3). Справа в тому, що у будівлі не завжди розміщувався суд. У радянські часи всередині розташовувалися різні служби військових відомств.

Під час Громадянської війни тут був штаб 70-го Західного фронту під командуванням О. Єгорова, тут знаходилася резиденція Сталіна, з 1921 по 1934 р. у будівлі розташовувався штаб Українського військового округу, в 1941 р. — штаб 18 армії.

Саме у міжвоєнний час, орієнтовно початок 1930-х, було добудоване південне крило. На перший погляд воно не відрізняється, але якщо придивитися, можна побачити, що вікна тут ширші.

У 2003 році, до 100-річчя відкриття, у фоє було встановлено меморіальну табличку, присвячену архітектору Бекетову. Велику статтю про історію будівництва та відкриття будівлі від Антона Бондарєва можна прочитати тут.

Під час Другої Світової війни праве крило було зруйновано, але згодом відновлено.

Будівля судових установлень, як і багато інших історичних споруд на пл. Героїв Небесної Сотні, серйозно постраждала через бомбардування російською авіацією 6 березня 2022 р.

Фото: ДСНС України в Харківській області

Фото: Верховний суд України

Фото: Верховний суд України, 2022

Відео: Інформаційний центр “Майдан Моніторинг”, 2022

Відео: Суспільне Харків, 2022