Будинок із градусником

20.08.2021 /

Легендарний будинок, біля градусника якого призначають зустрічі у Харкові, розташований за адресою вул. Сумська, 1.

Цю пам’ятку архітектури у стилі модерн побудували для Російсько-Азійського банку та жіночих медичних курсів.

Автори проєкту – архітектори О. Р. Мунц та А. К. Шпігель, а будував будівлю архітектор М. Ф. Піскунов з 1908 по 1910 рр. Спочатку будинок був 4-поверховим.

У 1925-1926 pp. будівля була дуже вдало надбудована на 1 поверх за проєктом архітектора І. Д. Єрмілова. А ось 2-віконна частина фасаду справа виглядає чужорідною, можливо це також була прибудова 1920-х років.

О. Лейбфрейд у своїй книзі “Харків: Архітектура, пам’ятники, новобудови. Путівник” (1985) зауважив, що всередині будівлі зберігся колишній операційний зал банку з восьмигранними колонами, які були облицьовані каменем.

За радянських часів у будівлі знаходився Всесоюзний науково-дослідний інститут організації виробництва та праці чорної металургії.

Нині у будівлі розташований Державний інститут праці та соціально-економічних досліджень, а також різні комерційні структури. Легендарний 16-метровий термометр був виготовлений в Інституті метрології та розміщений на будівлі у 1976 р. Нинішній градусник – уже третій. Його датчик знаходиться не на сонці, а у дворі будівлі.