Будинок архітектора Василя Кричевського

27.09.2017 /

На розі вулиць Котляревського та Володимирської можна побачити невеликий гарний будинок, що виділяється своїм декором на тлі решти у південній частині Москалівки. Торці червоних цегляних стін цієї будівлі оздоблені світлими кутовими каменями (“quoins”), також на стінах можна побачити смуги зі світлої цегли. Ці елементи нагадують т.зв. архітектурний стиль королеви Анни початку XVIII ст., елементи якого стали знову популярними в англійській архітектурній еклектиці 1870-х рр. Також над вікнами можна побачити майоліки.

Цей будинок був збудований архітектором Василем Кричевським для своєї родини у 1897 році. Саме тут жив архітектор.

Василь Кричевський, який у Харкові більше відомий еклектичними будівлями з елементами неоготики та роботи над фасадами будівель арх. Бекетова згодом став одним із засновників стилю українського архітектурного модерну. Василь Кричевський став автором дизайну українського герба, печаток та банкнот Української Народної Республіки у 1918 р.

адреса будівлі: вул. Котляревського, 13

Сучасна адреса будинку – вул. Котляревського, 13, але на стіні можна також побачити “вказівник-будиночок” з адресою 13/60, який також означав номер будівлі з боку вул. Володимирської. Такі вказівники були популярні в 1920-1960-х рр., номер будинку на них дублювався на двох бокових скляних секціях, які підсвічувалися лампочкою зсередини. Так номер було краще видно збоку.

На будівлі можна побачити старовинний жетон із датою “1827” – це, звичайно, не рік побудови будинку, а рік заснування страхового товариства, в якому було застраховано будинок.