Чоботарська, 80

29.11.2017 /

Одна з перших будівель, над оформленням проєкту фасаду якого працював архітектор Василь Кричевський, розташована за адресою вул. Чоботарська, 80.

Будинок був побудований у 1887 р. для Клавдії Василівни Гостинопольської, вдови інженера. Автором проєкту у списку пам’яток архітектури Харкова зазначено І. Загоскіна (як імовірного), але сучасні дослідники завдяки архівній роботі встановили справжнього автора проєкту – техніка Бабкіна.

Василь Кричевський відомий як один із засновників стилю українського модерну. Але до цього стилю архітектор прийде пізніше, у Харкові ж, під час свого раннього періоду творчості він більш відомий за еклектичними будинками з нотками неоготики. Саме у такому стилі був виконаний фасад будинку на Чоботарській, 80.

За радянських часів будівля стала адміністративною, в ній розташовувалося Об’єднання зернопереробної та борошномельної промисловості, вона входила в комплекс елеватора (знесеного у 2020-21 рр.). Зараз у ній розташоване приватне підприємство.

Втішно бачити, що при нещодавній заміні вікон було збережено історичну віконну палітурку – вкрай рідкісний випадок для Харкова.

Відсутність будь-якого декору та ліплення на фасаді, який виходить на вулицю Євгена Котляра, пов’язана з тим, що приблизно 100 років цей фасад не виходив на жодну вулицю.

Під час спорудження будівлі у 1887 р. нинішня вулиця Євгена Котляра (спочатку – Олександрівська, у 1936-2015 рр. – Червоноармійська) закінчувалася на перехресті з вул. Чоботарською. Тільки на початку 1980-х було виконано пробивання вулиці Є. Котляра до вул. Великої Панасівської.

У 2017 р. будівлі відремонтували фасад – вона стала гарною та яскравою плямою на сірому фоні навколишньої забудови.