Трьохсвятительська (гольбергівська) церква

13.07.2015 /

Трьохсвятительська церква – одна з головних прикрас Заїківки, історичного району Харкова, який межує з Москалівкою.

Архітектором храма був Володимир Покровський, котрий ретельно переробив початковий проєкт Михайла Ловцова. Опорні внутрішні арки церкви були виконані з новаторського на той час матеріалу – залізобетону, це дозволило відмовитися від внутрішніх колон. Головним меценатом будівництва виступив голова Міського купецького товариства, купець першої гільдії Григорій Гольберг, церкву збудували на їхній власній земельній ділянці. Будівництво продовжувалося з 1906 по 2015 роки. У розписах церкви брав участь художник Олексій Сокіл, особливістю церкви був іконостас, виконаний в Італії за кресленнями арх. Покровського.

На фасаді церкви можна побачити шестикінцеві зірки.

Дехто пов’язував це з тим, що Гольберг був хрещеним євреєм і хотів залишити пам’ять про своє походження таким чином, але цей символ зустрічається і на інших православних храмах.

Сучасна адреса храму – вул. Гольдбергівська, 101. З назвою вулиці стався конфуз у рамках перейменувань харківських вулиць у середині 2010-х років. Спочатку вулиця називалася Заїківською і була перейменована за радянських часів на вул. Першої Кінної армії. У 2015 році її перейменували на честь Григорія Гольберга, але топонімічна комісія додала букву Д до його прізвища, в результаті вулиця стала не Гольбергівською, а Гольдбергівською.

У цокольному приміщенні храму до 2000-х років. проводила служби старообрядницька громада Білокриницької згоди.