Що Харків дав імпресіонізму

12.02.2015 /

У 1887 році під час гастролей Російської приватної опери в одному місті, видатний російський живописець Костянтин Коровін зустрів дівчину. І написав її портрет.

Костянтин Коровін. “Портрет Хористки”, 1887

Здавалося б, звичайна справа для художника. Ось тільки “Портрет хористки” вважається першою, створеною в Російській Імперії імпресіоністичною картиною. Цей портрет як став новим словом у російської живопису, завдяки своїм явно імпресіоністичним рисам, а й позначив принципово новий етап у російському мистецтві.

А зустрів цю хористку Коровін у Харкові та портрет написав там же, хоча напис “Харків” був нанесений пізніше. Спочатку картина “Портрет хористки” датувалась 1883 роком. Пізніше, на підставі стилістичного аналізу та вивчення архівних матеріалів, вдалося встановити, що насправді зустріч автора з даною моделлю відбулася в Харкові в 1887 році під час гастролей Російської приватної опери, що визначає датування «Портрета хористки» саме цього року.

Портрет Костянтина Коровіна, робота Валентини Сєрової, 1891 рік

Ці дані були оприлюднені у 2012 році завідувачем відділу наукової експертизи Державної Третьяковської галереї Лідією Гладковою до ювілейної (150-річчя художника) виставки на Кримському валу.