Про перші виставки собак у Харкові

16.03.2019 /

У 1874 році 26 грудня в столиці Російської імперії відбулася перша спеціалізована виставка собак, де суддівська комісія оцінювала 17 груп хортів, 40 гончаків і 39 підрушничних собак. Також там були виставлені (але в конкурсі не брали участь) “панянські” та ділові (службові) породи.

Організацією цього заходу займалось «Імператорське суспільство розмноження мисливських та промислових тварин та правильного полювання». Створено воно було ще 1872 року з ініціативи пристрасного мисливця, графа Василя Олексійовича Шереметьєва. Це зовсім не дивно, адже в XIX столітті собаківництво та кінологія були вкрай тісно пов’язані саме з псовим полюванням.

Після 1874 року у державі з’явилися й інші собаководські товариства, котрі займаються як мисливськими породами, а виставки собак почали проводити у різних містах до 1917 року.

У нашому улюбленому місті відділ «Товариства любителів полювання», згідно з архівними документами, відкрився вже в 1875 році. І спочатку налічував близько 20 осіб. А вже 9 вересня 1881 року «Харківське Товариство любителів полювання» було перетворено на відділ «Імператорського товариства розмноження мисливських та промислових тварин та правильного полювання».

У статуті цієї організації однією з основних цілей вказувалося ведення правильного, у дозволений законом час полювання; розведення та розмноження вітчизняних мисливських і промислових тварин. А у пункті № 25 розділу «Про заняття товариства» читаємо:

Суспільство влаштовує, з дозволу начальника місцевої поліції, всілякого типу стрільбища та садки, виставки собак та верхових коней та кінські змагання.

У 1911 році з 21 по 25 квітня у нашому улюбленому місті Харківським відділом товариства у приміщенні повітової земської управи було влаштовано «Першу мисливську виставку собак усіх порід, зброї, коней та приладдя полювання з відділом рибальства та рибництва».

Підготовка до такої важливої ​​події розпочалася заздалегідь. Ще 13 червня 1910 року на загальних зборах членів Харківського відділу було прийнято пропозицію Д. І. Гольберга про влаштування у нашому місті мисливської виставки. Однак на першому ж засіданні між членами організаційного комітету виникли розбіжності, Гольберг заявив про свою відмову брати участь у подальшій роботі та вийшов зі складу організаторів. Однак члени Харківського відділення, що залишилися, — Є. Р. Лесевицький, О. М. Васильєв і П. І. Казьмін продовжили підготовку до проведення виставки. У результаті програма заходу вийшла досить цікавою.

Відділ I. Мисливські собаки всіх порід (пойнтери, сетери, гончі, хорти тощо собаки).
Відділ 2. Кімнатні та сторожові собаки всіх порід.
Відділ 3. Живі об’єкти полювання (птахи, звірі), опудала птахів та звірів, препарати та інш.
Відділ 4. Мисливська зброя (вогнепальна та холодна, сучасна та старовинна, колекції зброї тощо).
Відділ 5. Верхові коні.
Відділ 6. Приладдя для полювання та зброї (одяг та взуття, дорожні речі, екіпажі, човни, приладдя для їзди на конях).
Відділ 7. Художні твори, які стосуються мисливського життя (картини, фотографії, предмети розкоші).
Відділ 8. Мисливська література.
Відділ 9. Ветеринарія (корми для собак та коней, предмети догляду).
Відділ 10. Оптичний та інструментальний відділ (окуляри, біноклі, оптичні труби, інструменти для препарування).
Відділ 11. Рибальство та рибництво.

Для виставкової експертизи запросили загалом близько 20 осіб. Деякі з них були визнаними авторитетами не лише в тодішній імперії, а й за кордоном. У документах організатори вказували на цю тему:

Запрошуючи до участі в експертизі таких осіб, як К. В. Мошнін, А. В. Столяров, Івашенцев, Л. В. Рейнгардт, А. В. Полторацький та інших, наш відділ зацікавить своєю вставкою публіку та експонентів, створить собі ім’я та привабить іногородніх експонентів. Слід сказати, що половина успіху виставки залежить від складу суддів.

Цікавий, до речі, кошторис передбачуваних витрат та доходів:

При цьому слід зазначити, що плата за вхід на вставку складала 50 копійок. Учні у формі, нижні чини та діти платили 30 копійок. А в перший та останній день виставки ― 1 рубль.

З 20 по 24 квітня 1913 року Харківським відділом було організовано другу виставку собак. У газеті «Ранок» про неї читаємо таке:

Виставка собак.
Сьогодні в саду «Тиволі» відкривається харківським мисливським товариством виставка собак, рушниць та мисливського приладдя. Це друга виставка, і ми думаємо, що вона виявиться незрівнянно вдалішою, ніж виставка позаминулого року, звичайно, якщо не завадить погода. А погода почала хмуритися. Тому й дивись, що піде дощ і завадить публіці познайомитися з виставкою.

А подивитися є на що, та й до того ж не серед двору повітової управи, де містилася виставка минулого року, а в саду, який навіть без виставки може дати приємний відпочинок від харківського пилу. Серед дерев трохи осторонь головної алеї влаштовані приміщення для виставлених собак і красиво декоровані павільйони для зброї та мисливського приладдя.

Вчора проводився ветеринарний огляд виставлених собак і, треба сказати, що справжня виставка відрізняється від тогорічної не лише кількістю (понад сто) собак, але, що важливіше, їх якістю. Між ними є чудові екземпляри. З підрушничних собак найповніше представлені сетери, переважно ірландці та англійські сетери. Є, хоч і в значно меншій кількості, пойнтера, трохи лігашів. Крім того, з мисливських собак є гарні гончі та хорти псові, англійська і навіть одна кримська. Собаки не мисливські, як і слід очікувати, представлені досить слабо…

Відділ зброї та мисливського приладдя складали експонати трьох магазинів. Також на території виставки грав оркестр та був влаштований особливий павільйон, де виставлявся мисливський та спортивний трикотаж, а також гігієнічне обладнання перукарні.

У день відкриття виставку відвідали не лише мисливці, а й безліч звичайної публіки. Для суддів та гостей організаторами в ресторані одного з найкращих готелів нашого міста, «Гранд Готелі», цього ж дня було влаштовано банкет.

Відомі знавці собак під час виставки зробили експертизи, результати яких зберігалися у суворій таємниці до останнього дня. Харківські журналісти, які відвідали цей захід, писали:

Лягаві собаки – центр виставки. Їх найбільше. І сама виставка є власне виставкою собак…

На закритті 24 квітня за великого збігу публіки було урочисто присуджено нагороди. Найбільше їх дісталося собакам порід: пойнтер, англійський сетер, ірландський сетер, шотландський сетер. Інші породи, представлені менше, також не обійшли увагою організаторів.

Нинішнього часу виставками собак уже нікого не здивуєш. Тому важко повірити в те, що для наших предків, що живуть у 1911 і 1913 роках, вони справді були справжньою подією та великим святом, до якого ретельно готувалися.