Палац “Залізничник”

06.06.2019 /

Палац Робітника (зараз палац “Залізничник”) був побудований за проектом архітектора Олександра Дмитрієва в 1927-1932 рр. і є пам’яткою архітектури в стилі конструктивізму.

Інтер’єри будівлі справді дивують своєю розкішшю, як і належить палацу – мармур, лабрадорит, граніт, багато латунної фурнітури.

Адреса: вул. Велика Панасівська, 83а

Родзинка ДК – розписи Євгена Євгеновича Лансере, сина скульптора Євгена Олександровича Лансере та брата Зінаїди Серебрякової. Під час Другої світової війни розписи постраждали і в 1950-х були закриті ширмами із зображенням Хрущова та Леніна. У 1970-х провели реставрацію розписів, але вона була виконана непрофесійно, в результаті їх знову закрили. Лише у 2011-2012 рр. було проведено повторну, якіснішу реставрацію.

Архітектор Олександр Дмитрієв, до речі, раніше був автором проекту будівлі управління Південної залізниці на Привокзальній площі. Ім’я автора проекту залишилося на плиті біля входу до ДК, у музеї Південної залізниці всередині ДК зберігається оригінальне велике креслення будівлі управління, виконане Дмитрієвим. Старий музей Південної залізниці був збережений, хоч і поділився частиною експонатів з новим, відкритим у 2014 році біля вокзалу. У музеї є діорама боїв за Харків та симпатичні макети основних станцій на шляху з Харкова до Києва.

Цікаво виконані сучасні склопакети на фасаді ДК. Вони, на щастя, зберегли форму палітурки старих вікон і ними замінили лише зовнішні вікна, внутрішні вікна залишилися оригінальними, дерев’яними. До речі, незважаючи на “залізобетонний” вигляд, ДК збудований з цегли, і деякі дослідники називають його однією з небагатьох будівель у Харкові на перетині конструктивізму та ар-деко, особливо “ар-декошність” проявляється в інтер’єрі.

Внаслідок російського ракетного удару в березні 2022 р. будівля постраждала і втратила більшість своїх вікон.

18 серпня 2022 р. по будівлі завдали повторного ракетного удару.

Фото: Ігор Терехов

Фото: Ігор Терехов