Палац “Залізничник”

06.06.2019 /

Палац Робітника (зараз палац “Залізничник”) був побудований за проєктом архітектора Олександра Дмитрієва в 1927-1932 рр. і є пам’яткою архітектури в стилі конструктивізму.

До речі, попри “залізобетонний” вигляд, ДК збудований з цегли, і деякі дослідники називають його однією з небагатьох будівель у Харкові на перетині конструктивізму та ар-деко, особливо “ар-декошність” проявляється в інтер’єрі.

Інтер’єри будівлі справді дивують своєю розкішшю, як і належить палацу – мармур, лабрадорит, граніт, багато латунної фурнітури.

Адреса: вул. Велика Панасівська, 83а

Родзинка ДК – розписи Євгена Євгеновича Лансере, сина скульптора Євгена Олександровича Лансере та брата Зінаїди Серебрякової.

Під час Другої світової війни розписи постраждали та у 1950-х були закриті ширмами із зображенням Хрущова та Леніна. У 1970-х провели реставрацію розписів, але вона була виконана непрофесійно, в результаті їх знову закрили. Лише у 2011-2012 рр. було проведено повторну, якіснішу реставрацію.

Цікаво виконані сучасні склопакети на фасаді ДК. Вони, на щастя, зберегли форму палітурки старих вікон і ними замінили лише зовнішні вікна, внутрішні вікна залишилися оригінальними, дерев’яними.

Архітектор Олександр Дмитрієв, до речі, раніше був автором проєкту будівлі управління Південної залізниці на Привокзальній площі. Ім’я автора проєкту залишилося на плиті біля входу до ДК.

У музеї Південної залізниці всередині ДК зберігається оригінальне велике креслення будівлі управління, виконане Дмитрієвим.

Нереалізований проєкт Палацу техніки Південної залізниці (1933 р.)

Старий музей Південної залізниці у палаці “Залізничник” був збережений, хоч і поділився частиною експонатів з новим музеєм, відкритим у 2014 році біля Південного вокзалу.

У музеї є діорама боїв за залізничні вокзал Харкова та симпатичні макети основних станцій на шляху з Харкова до Києва.

Станційний дзвін 19 ст.

Внаслідок російського ракетного удару в березні 2022 р. будівля постраждала і втратила більшість своїх вікон.

18 серпня 2022 р. по будівлі завдали повторного ракетного удару. Головна концертна зала була повністю зруйнована, в будівлі почалась пожежа.

Фото: Ігор Терехов, 2022

Фото: Ігор Терехов, 2022

Відео: Сергій Бобок, AFPTV/AFP, 2022