Особняк купця Соколова

28.04.2023 /

Особняк купця Михайла Павловича Соколова був збудований у 1899 р. за проєктом архітектора Олексія Бекетова на Благовіщенській, 17.

Фото: Іван Пономаренко, 2017

Фото: Іван Пономаренко, 2016

Будинки Олексія Бекетова у стилі неоренесансу зазвичай концентрувалися у центральній, нагірній частині Харкова, тому бачити такий будинок в цьому районі трохи незвично.

Фото: Nadiya Li, Wikimedia Commons, 2016

До речі, на дружину купця, Соколову Ксенію Герасимівну, було записано сусідню ділянку по вул. Благовіщенській, 19.

Фото: Dmitry Glazunov, Wikimedia Commons, 2021

Родзинкою будівлі є актова зала з плафоном “Апофеоз Аполлона”, який розписував український художник Микола Уваров, він також відомий за розписами у будівлі Полтавського земства.

Фото: Константинъ, Wikimedia Commons, 2017

Наразі у будівлі розміщується Харківський обласний клінічний шкірно-венерологічний диспансер. Диспансер у будівлі розташований з 1920-х років. З 1922 по 2015 рр. вулиця Благовіщенська мала назву Карла Маркса.

14 березня 2022 року в будівлю потрапив російський снаряд. Пожежа, що почалася, знищила дах, сильно пошкодив актовий зал і плафон Уварова.

Завдяки роботі волонтерів, громадських організацій, меценатів та фондів у 2023 р. вдалося встановити тимчасову покрівлю для консервації для подальшої повноцінної реставрації в майбутньому.

Пошкоджену картину Уварова також вдалося демонтувати для подальшої реставрації.

Ескіз О. Бекетова. Джерело: Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека імені В.Г. Заболотного