Котеджі для робітників та службовців

18.10.2017 /

Котеджі для робітників та службовців (1923-1924 рр., арх. Віктор Троценко) – один із ранніх прикладів типового масового житла у Харкові.

На жаль, з часом цих будинків стає все менше і менше та вони тануть на очах, попри статус пам’яток архітектури. Два такі будинки на пров. Спортивному, 7 та 9) розібрали на цеглу та з їхніх залишків надбудували ще один поверх будинку по вул. Металіста, 5.

Декілька котеджів у провулку Спортивному ще цілком “живі”

Кожен котедж був розрахований на 4 квартири та був за проєктом оточений садом – зеленими насадженнями.

Цей котедж на пр. Героїв Харкова, 130 був перебудований у супермаркет.

На жаль, будівництво “селищ-садів” не було розгорнуто на повну силу. Планування і загальна ідея подібних селищ була цілком близька до тенденції будівництва малоповерхової типової забудови та перших ноток деурбанізації, що зароджувалась тоді на Заході.

музей Клавдії Шульженко у пров. Байкальському, 1

Віктор Троценко досліджував та обміряв зразки старої народної архітектури на початку 1920-х разом зі співробітниками Музею українського мистецтва під керівництвом Стефана Таранушенка. Тому на будівлі ми бачимо характерні для українського модерну шестикутні вікна та складну, заламану форму даху. Проте, як пише архітектор Денис Вітченко, це вже не український модерн, а революційно-індустріальний романтизм, просто обидва стилі надихалися тим самим народним корінням.

Усього таких котеджів було збудовано 35. Крім відомих будівель біля пр. Героїв Харкова ще 5 з них збереглося в Решетниківському провулку та вул. Смольній на південь від ДК “Металіст”. Багато хто з них “обріс” великою кількістю прибудов, але вони все ще житлові та не занедбані.

пр. Решетниківський, 3

пр. Решетниківський, 3

пр. Решетниківський, 3

вул. Смольна, 30

Ще більше про історію забудови перших робочих поселень та котеджі архітектора Троценка можна дізнатися з дослідження Михайла Корнілова: