Більшість тих, хто читає ці рядки зараз, подивившись на прикріплені до тексту чудові картини, впевнений, що подумає про великого мариніста Івана Костянтиновича Айвазовського. Однак, на щастя чи нещастя автором картин є зовсім інша людина. Хоча у манері художника, у способах зображення водної стихії безперечно проглядається вплив великого Айвазовського.
У перекладі з латинської термін “Terra incognita” означає “невідома земля”. Саме такою унікальною, казково багатою на події, факти, людей, але при цьому абсолютно незвіданою та таємною землею і досі є для нас історія нашого улюбленого горда. І сьогоднішній наш герой – одне з підтверджень.
На старому ялтинському міському цвинтарі зберігся кажуть цікавий пам’ятник із написом: «Художник Алісов Михайло Олександрович. 05.01.1860 – 15.06.1933. Марініст, найкращий учень Айвазовського. Від комунгоспу, 1960 р.»
Інформації про нього дуже мало, не залишилося навіть його портрета.
Відомо, що він народився у Харкові. Навчався у приватній Харківській школі малювання та живопису М. Раєвської, потім – в Академії мистецтв (1887-1888) у Ю.Ю. Конюшина.
Потім він працював у Феодосії під керівництвом І.К. Айвазовського і був його учнем.
У 1900, 1902, 1903 роках персональні виставки М. О. Алісова проходили у Харкові.
Причому на Харківській виставці, присвяченій 40-річчю художника, експонувалося 132 його картини.
У 1912 році в Ялті було випущено серію листівок з роботами Михайла Алісова, що представляють різноманітні види кримської флори.
У 1914 р. Алісов – член-керівник та експонент Ялтинського художнього гуртка.
Більшість картин втрачено, ім’я ж у силу досі не ясних причин було віддано забуттю…
Скільки ж ще прихованих таємниць та геніїв зберігає наше улюблене місто? Як довго він залишатиметься для нас Terra incognita?
Ось така краса народжувалась у Харкові…