Перший панельний будинок у Харкові та в СРСР загалом був збудований у 1933 році та розташований за адресою вул. Григорія Сковороди, 40. Але це був одиничний проєкт, перші ж масові панельні будинки заводського виготовлення у Харкові були не бетонними, а дерев’яними та з’явилися вони у другій половині 1940-х років.
Їх називали фінськими будиночками та будувати їх почали практично одразу після Другої світової війни. Велика частина комплектів для збирання будинків була поставлена Фінляндією за репараціями, люди у віці згадують погано перекладені інструкціями зі збирання, з якими постачався будинок. Але, заради справедливості, ці будинки можна називати й американськими. Фіни в 1930-х адаптували технологію конвеєрного виробництва щитових будинків, яку винайшли під час “буму субурбії” (масового заміського одноповерхового будівництва) в США та Канаді 1920-х.
Більшість фінських будиночків у Харкові була перебудована, облицьована цеглою або вже повністю втрачені. Але можна знайти й будиночки у дуже хорошому стані, близькому до оригінального. Наприклад, у районі Ново-Західний, що знаходиться між Новими Будинками та ХТЗ, або біля парку “Зелений гай”.
У будиночків ще можна помітити черепичну або ґонтову покрівлю, гарні віконниці та ставні. За деякими будинками господарі доглядали так, що вони виглядають набагато молодшими за свій солідний вік.
Щитові будинки з дерев’яних панелей виробляли й у Радянському Союзі.
Текст зі кінохроніки 1949 р.:
Будинок робиться на заводі.
У Болшеві під Москвою вже другий рік працює домобудівний комбінат. Тут заводським шляхом виготовляються щитові будинки або, як їх називають панельні. Весь процес виробництва, починаючи з розпилювання колод, повністю механізований і ґрунтується на принципі потоку. На комбінаті виготовляють усі 10 тисяч деталей, з яких складається будинок. А на місце збирання відправляються вже готові блоки. Монтаж будинку з таких блоків займає лише 5-7 днів і його виготовляє бригада з 5 робітників. При збиранні монтажники не користуються ні пилками, ні рубанками, ні іншими теслярськими інструментами. Кожна деталь точно підігнана та пригнана. Такий вигляд має внутрішній вигляд будинку, зробленого на комбінаті. Болшевський домобудівний комбінат із місяця на місяць збільшує випуск панельних будинків”.