21 травня 2025 р. Виконавчий комітет Харківської міської ради заявив про запланований демонтаж історичної будівлі на майдані Героїв Небесної сотні, 7 через ризик аварійного обрушення – в ній зруйновано 81% конструкцій.

У листопаді 2024 р. громадська організація HeMo, яка займається моніторингом руйнацій архітектурної спадщини, писала, що всі будівлі в цьому кварталі можна відновити, хоча вони й мають дуже серйозні пошкодження від вибухової хвилі (квартал зазнав масованого російського ракетного удару 6 березня 2022 р.), а будівля під номером 7 стоїть без даху.

Але дивно те, що на супутникових фото 2022 р. після удару дах у будинку ще є. А ось у 2024 – вже нема.

Річ у тому, що у другій половині 2022 р. хтось вирішив надбудувати третій поверх будинку під час його відновлення.

Але щось пійшло не так, можливо, пошкоджені стіни не витримали навантаження надбудови чи вона почала стрімко розвалюватись без даху.

По суті під номером 7 об’єднані 2 різних будівлі, побудовані орієнтовно у 1880х рр. в еклектичному стилі, одна з яких “кутова” та виходить в пров. Євгена Чикаленка.

Наприкінці XIX ст. це був Булгаковський провулок, його перейменували після Другої світової війни на честь радянського генерала Д. Карбишева, який з 1920 по 1923 рр. жив та працював в сусідній історичній будівлі на Гімназійній набережній, 1.
У 2024 р. провулок перейменували на честь Євгена Чикаленка, видатного українського агронома, публіциста та мецената, який здобув освіту у Харківському університеті у 1880-х рр. та був ініціатором скликання Української Центральної Ради у 1917 р.

Скоріше за все, “уніфікувати” їх фасади намагався останній, найбільш відомий власник цієї ділянки, який володів нею з 1895 по 1915 рр.

Це був єврейський меценат та купець Пейсах Бурас, продукцію тютюнових фабрик якого знали далеко не тільки в Харкові. Одна з таких фабрик знаходилась як раз на цій ділянці. Про діяльність Бураса-мецената та єврейські благодійні організації початку ХХ ст. у Харкові, докладніше можна почитати у статті Антона Бондарєва за цим посиланням.
Цілком можна припустити, що сусідній до 7-го будинок в пр. Євгена Чикаленка теж належав ділянці фабрики Бураса. В його стіні видно контури величезного овального вікна, можливо це була вітрина з продукцією фабрики або розкішна вхідна група.

Жаль, що таким чином ще один клаптик історичної тканини Харкова буде втрачений.
КатегоріїІсторія Еклектизм Персоналії Руйнації 2022-25