Прибутковий будинок на вул. Григорія Сковороди, 3, згідно з О. Лейбфрейдом (“Харків: Архітектура, пам’ятника, новобудова. Путівник”), було збудовано 1914-го по проєкту архітектора Олександра Ржепішевського.
Будинок особливо гарний тим, що має двір-колодязь, в нього можна пройти через підворіття.
Фасад будинку не понівечений цар-балконами, і лише засклені частини лоджії псують загальну картину, як і дисонанс із різних магазинів на першому поверсі.
Доступ до під’їзду також вільний. Тут можна побачити мітлахську плитку, що збереглася.
На першому поверсі можна побачити красиву колону і кесоновану “римську” стелю. Така стеля є навіть у передбаннику, в якому оформлені декоративні каміноподібні ніші з виїмками зверху, можливо, там мали стояти вазони з квітами.
Двері на поверхах вище збереглися, як і світлове вікно під’їзду.
У “колодязі” є прибудова з окремою адресою вул. Григорія Сковороди, 3Б, але зводилася вона, очевидно, одночасно з головним будинком або була його частиною спочатку. Це зрозуміло по “квадратам” декоративної цегляної кладки під вікнами та еркером – вони такі самі як в основного будинку. Можливо, тут мешкала прислуга.
На жаль, оригінальні вхідні двері не збереглися, а павутинна скляна сіточка над ними просто зафарбована.
Будівля постраждала від російського ракетного удару по ТРЦ “Nikolsky” навесні 2022 р. – в ній вибило багато вікон вибуховою хвилею.