Дах світу

“Дах світу”… Ця будівля отримала статус культової серед харків’ян, на жаль, вже в той час, коли стала занедбаною.

Чотириповерховий прибутковий будинок був побудований для Є. Граїль у 1910 р. за проєктом архітектора Льва Тервена. Елегантний фасад будівлі у стилі модерн прикрашений орнаментами з квітами та маскаронами з різними обличчями (в яких, якщо напружити уяву, можна побачити чи то янголів, чи то лісних фей). На фасаді закинутої будівлі досі можна побачити не тільки шикарну ліпнину, але й оригінальні віконні рами.

Початково елітні квартири будівлі призначалися для здачі в довгострокову оренду. У радянські часи з будинку зробили гуртожиток для співробітників Гідрометеорологічної служби.

У 1970-х рр. під час реконструкції будівлі для Обласної медичної бібліотеки сталася пожежа. Наприкінці 1980-х рр. була зроблена ще одна спроба провести реконструкцію будівлі для медичної бібліотеки, проте їй завадив брак коштів. З тих часів будівля повільно руйнується.

У 1990-х рр. закинута будівля за адресою Театральний провулок, 6 отримала культовий статус серед харківської молоді.

З її даху відкривався дуже гарний краєвид на Харків (особливо, на його східну сторону), саме через це її назвали “Дах світу”. Театр Муссурі, “Дах світу”, та Елеватор біля Південного вокзалу, мабуть, стали найвідомішими “заброшками” Харкова.

Особливо любили проводити час на “Даху світу” представники різних субкультур – готи, панки, рокабілі, і інш. В будівлі знімали музичні кліпи.

Її також використовували харківські рятівники для тренувань.

У 2012 р. харківський художник Гамлет Зіньківський залишив там свою роботу.

У 2010-х рр. приватний власник, якому належала ділянка, значно підсилив її охорону, а сходи на дах демонтували, через що потік охочих попасти на “Дах світу” вичерпався.

З будівлі зняли охоронний статус пам’ятки архітектури, у 2020 р. повідомлялось про плани зведення на цій ділянці багатоповерхового будинку з підземним паркінгом.

КатегоріїМодерн