Чернишевська, 25

02.09.2020 /

На “перехресті 5 доріг” в Харкові можна побачити будинок з баштою, який нещодавно був чорним, але став бежевим. Згідно з переліком пам’яток архітектури Харкова, будинок був побудований у 1910-1912 рр. У списку домовласників 1909 р. дворове місце належало Куксину Андрію Петровичу, міщанину. Адреса тоді була Чернишевська, 23, а не 25, як зараз.

Харківські дослідники припускають, що будинок було збудовано набагато раніше, близько 1890 р. і автором проєкту міг бути Йоганн Гінш. Андрій Куксін був членом правління Харківського торговельного банку Олексія Алчевського.

Після революції 1917 р. у будівлі було НКВС та науково-показовий музей при Головному управлінні міліції та розшуку. Наразі аналогічний музей знаходиться у ДК ГУ МВС у колишньому особняку Алчевських на вул. Жон-Мироносиць. Тривалий час будинок був темно-сірого, майже чорного відтінку.

Будинок знаходиться на відомому харківському місці – “перехрестя п’яти доріг”. Насправді тут сходяться лише три вулиці: Чернишевська, Гіршмана та Алчевська. Але Гіршмана та Чернишевська роблять такі повороти, що здається, наче вулиці починаються заново.

Внаслідок російського ракетного удару 6 березня 2022 р. будівля отримала серйозні пошкодження, частково згоріла, її дах та перекриття верхнього поверху обвалились.

Листопад 2022, автор фото Veronika