Давно відомо, що з 1913 по 1945 р. у Харкові існувала водонапірна вежа, збудована за проєктом інженера Володимира Шухова, піонера-винахідника гіперболоїдних конструкцій.
Знаходилась вона на території Водонапірного басейну перед Іподромом.

Її висота була 33,5 м, об’єм резервуара був 780 куб. м. До будівництва башти через слабкий напір водопроводу у Нагорному районі вода часто не доходила нормально навіть до 2 поверху, башта цю проблему розв’язала.

Воду до вежі подавали німецькі електропомпи.

Але більше деталей про неї знають полтавські краєзнавці, ніж харківські. Річ у тому, що у 1936 р. вежа була законсервована. Вона пережила Другу світову, але її не пережила стара водонапірна вежа у Полтаві.
У 1945 р. Харків поділився вежею Шухова з сусідами, але, через брак фінансування та інженерного досвіду вони її монтували та лагодили на новому місці на вул. Решетилівській, 20 аж 8 років.

Після декількох аварій стабільно запрацювала вежа тільки у 1953 р., з новим резервуаром на 800 куб.м. І вже у 1966 потреба в ній відпала через модернізацію систем водопостачання у Полтаві.

Але вежа простояла ще 36 років та була демонтована тільки через скарги місцевих мешканців, які боялись падіння іржавих конструкцій на свій будинок. Вони досі судяться з полтавськими установами для остаточного демонтажу її залишків на своїй приватній території.
Тоді полтавські активісти та краєзнавці боролися за збереження вежі, але марно. Хоча комісія підтвердила її аварійний стан, гіперболоїдні конструкції мають дуже добрий запас міцності – я впевнений, що вежа простояла б й до сьогодні при мінімальному ремонті. У 2002 р. Полтава втратила архітектурну родзинку, пов’язану з Харковом.
8 водонапірних веж Шухова та 2 його маяки досі збереглись в Україні та є візитівками деяких міст (як то Миколаєва, Черкас чи Білої церкви).

Справжня перлина з них – Аджигольский маяк (1911) у Дніпровському лимані у Херсонській області. Він є найвищим (76 м) та, мабуть, найкрасивішим маяком в Україні. У 2022 маяк був обстріляний трьома російськими ракетами. Сучасний стан невідомий, хоча є чутки, що він встояв.

До речі, у 1910-х рр. існувала мода з оснащення бойових кораблів щоглами аналогічної конструкції.

КатегоріїІсторія Архітектура