Універмаг “Хаторг” (ЦУМ)

01.09.2022 /

Харківський центральний універмаг, як і будівлі міськради та облради, ховає в собі сліди будівель різних стилів та епох. ЦУМ є результатом кількох реконструкцій та поглинань інших будівель – він набагато старіший, ніж виглядає.

Найстаріша будівля, елементи якої вціліли всередині ЦУМу – це магазин компанії “Зінгер”. Він був збудований на початку ХХ століття, фасад магазину був дуже “повітряним” – величезні вікна утримували металеві конструкції.

Магазин компанії “Зінгер” можна побачити праворуч. Зверніть увагу на колони в центральній вітрині

На фото 1910-1911 рр. магазин зліва. На Павлівській пл. можна побачити автобус, конку та трамвай

У 1930 р. архітектором Олександром Лінецьким було розроблено проєкт універмагу “Хаторг” у стилі конструктивізм.

Його будівництво було завершено 1933 р. ліворуч від колишнього магазину “Зінгер”.

Сучасна адреса універмагу: пл. Павлівська, 1/3

1934 р. універмаг “Хаторг” став Харківським центральним зразковим універмагом.

У 1938 р. ЦУМ було розширено за проектом П. Фролова, до його обсягу були частково включені будівлі, які раніше знаходилися праворуч від універмагу.

У ході Другої світової універмаг серйозно постраждав.

Ерзац-САУ ХТЗ-16 із 45-мм гарматою. Він випускався на базі трактора СТЗ-3 в 1941 р.

Його реконструкція виконувалася за проєктом М. Мовшовича, Б. Клейна та В. Харламова у стилі сталінського ампіру – універмаг частково втратив конструктивістський вигляд. Втім, якщо порівняти дві фотографії, можна побачити, що вигляд торцевого фасаду практично не змінився, а розташування вікон на головному фасаді залишилося на тих самих місцях.

Для того щоб прорізати додаткове вікно на торці та зберегти читабельність вертикального напису “Універмаг”, довелося модифікувати букву “У” (вона отримала додаткову “загогулину”)

Незважаючи на рівний фасад, усередині ЦУМ залишився неоднорідним – переходи між старими будинками залишилися відчутними по перепаду висот. Також у ЦУМі можна побачити чавунні колони, які залишилися від старої крамниці швейних машинок “Зінгер”

У зв’язку з розвитком інтернет-торгівлі та появою великих торговельно-розважальних центрів у Харкові ЦУМ почав втрачати своїх клієнтів, дедалі більше приміщень із торгових ставали офісними. У 2021 р. на першому поверсі відкрився ресторан “Молодість”, дизайнери якого зберегли оригінальні радянські мозаїки ЦУМу, а також помістили до центру ресторану автобус ПАЗ-672, всередині якого було розміщено столики. Туалети були оформлені у стилі ліфтових кабін.

Внаслідок російського ракетного обстрілу на Павлівській площі 28 серпня 2022 р. будівля ЦУМу постраждала і втратила скління.

Фото: Viktor Dvornikoff, 2022