Історія про прибутковий будинок у Плетнівському провулку, 7 та рукоприкладство Гінзбурга

Прикраса Плетнівського провулка – прибутковий будинок, збудований у 1913-1916 р. за проєктом архітектора Олександра Гінзбурга.

Згідно з дослідженнями А. Парамонова, власником прибуткового будинку спочатку був купець 1-ї гільдії Михайло Абрамович Ясний, але в публікаціях газети “Ранок” за 1914 рік згадується, що будувався він для пані Цетлін (можливо, будинок належав Цетліним тоді де-факто, а не юридично).

У 1918 р. будинок остаточно продали сім’ї харківського купця Сергія Цетліна.

Нині за адресою пров. Плетнівський, 7 розташована міська дитяча поліклініка № 24. Фасад будинку, який раніше був помаранчевим, після нещодавнього ремонту “позеленів”.

27 квітня 1914 р. на будівництві цього будинку стався кумедний інцидент. Архітектор А. Гінзбург вдарив власника будівельної контори (підрядника) Солуна на ґрунті незадовільної якості робіт після взаємних образ. Солун висловився з приводу того, що не хоче працювати з “архітекторами-єврейчиками”, Гінзбург заявив, що Солун швидше не хоче працювати з архітекторами, яких неможливо підкупити. Після слів Солуна “за такі слова морду б’ють” Гінзбург взяв ініціативу на себе та вдарив Солуна.

газета “Ранок” від 22 травня 1914 року (№2317)

Солун подав на архітектора до суду, який зобов’язав Гінзбурга сплатити штраф у розмірі 10 рублів за рукоприкладство, але не вважав образою згадування Солуном національності Гінзбурга, т.к. сам Солун був також євреєм.

Газета “Ранок” від 17 вересня 1914 р.

Очевидно, випадок на будівництві, яке виконувалася незадовільно, був пов’язаний із крадіжкою та корупцією підрядників. Останнє траплялося настільки часто, що Гінзбург почав систематизувати випадки обвалів на будівництві. Архітектор вирішив створити свій посібник для будівельників з прикладами будівельних халеп, і того ж 1914 року розмістив у журналі “Зодчий” прохання надсилати йому фотоматеріали та креслення з місць таких обвалів, виявлення осідань, тріщин та провалів на будівництві.

Журнал “Зодчий”, 1914 г.

КатегоріїАрхітектура Неоренесанс