Харківський будинок працьовитості

08.11.2017 /

Будівля на пл. Захисників України, 17, де знаходиться Інститут підвищення кваліфікації спеціалістів фармації – рідкісний приклад вцілілої історичної забудови цього району.

Цей будинок ніби виглядає островом у бетонному морі автовокзалу, картодрому та тренувальних футбольних полів біля стадіону “Металіст”. Спочатку в ньому був Харківський будинок працьовитості.

Як архітектора в різних джерелах вказують і М. Ловцова, і Л. Ліневича, також відрізняються і дати споруди від 1886 аж до початку XX століття.

Шкода, що будинок втратив башту і ґанок з парадним входом. Схожа доля спіткала багато харківських будівель. Можливо, реставратори колись відновлять первісний вигляд будинку. Зате збереглася оригінальна сусідня невелика споруда, де швидше за все раніше розміщувалася сторожка. Вхід до будівлі тепер розташований із двору, у сторожці – прохідна.

Сусідній будинок з’явився зовсім недавно – це новобуд, але він досить вдало доповнив історичну споруду, не сильно контрастуючи з нею. У ньому навіть відчуваються деякі нотки модерну.

Чим же займався Харківський дім працьовитості? Вдалося знайти статут його Опікунства, який своєю метою заявляв:

…надання термінової, недовготривалої допомоги бездомним, яких випускають з лікарень і вони не ще мають заробітку, тим, хто звільняється з місць ув’язнення і всім жителям міста Харкова та Харківської губернії, що впали в крайню бідність, за допомогою надання їм праці та притулку надалі до міцнішого устрою їх долі та визначенням до постійних занятть…