У Харкові збереглося багато артефактів минулого, про призначення яких сучасна людина може і не здогадуватися, а коли побачить – не зрозуміє, для чого вони є.
Часи змінюються, змінюється спосіб життя людей. Багато речей стають непотрібними, але залишаються на вулицях і будинках міста вже як пам’ятники минулій епосі. Наприклад, колесовідбійні тумби.
Іноді на в’їздах до дворів дореволюційних будинків можна побачити дивні стовпчики з обох боків проїзду, біля кутів будівель. Вони можуть бути кам’яними або чавунними, часто мають круглу форму. Іноді стовпчики настільки «вростають» у землю, що залишається видною лише їх верхня частина.
Все це – колесовідбійні тумби, звичний атрибут ХІХ та початку ХХ століття. Ці стовпчики встановлювали для захисту кутів будинків від руйнування колісними осями возів. Осі могли виступати за габарити самого воза, та й не завжди громіздкі довгі екіпажі бездоганно залазили по габаритах у каретний в’їзд, зачіпаючи колесами та осями кути будівель, збиваючи тинькування.
Якщо ви побачили пару колесовідбійних тумб на в’їзді в арку будинку – не полінуйтеся зайти у двір, швидше за все, така ж пара буде й там.
Своїми колесовідбійними тумбами славиться Одеса, багато їх у західноєвропейських містах. Є вони й у Харкові, хай і не в такій помітній кількості – але якщо досить уважно дивитися під ноги, і ви їх обов’язково знайдете.
На фотографіях представлені колесовідбійні тумби будівлі на вул. Григорія Сковороди, 53 (арх. Юлій Цауне, 1911, нині Фармацевтичний університет).