Харківська державна академія дизайну та мистецтв

10.01.2024 /

Будівля Харківської державної академії дизайну та мистецтв – мабуть, найяскравіший приклад українського архітектурного модерну в Харкові. Знаходиться вона на вул. Мистецтв, 8.

У будівлі можна знайти більшість типових рис українського модерну – шестикутний вхідний портик, характерні башточки та скати черепичної покрівлі, майоліка та розписи. Деякі дослідники бачать у будівництві також експресіоністські риси.

Будівля була збудована у 1911 – 1913 роках за проєктом Костянтина Жукова та Михайла Піскунова для Харківського художнього училища, заснованого у 1912 р.

Коріння Харківського художнього училища сягають школи малювання Марії Раєвської-Іванової, відкритої в 1869 р. Через цю школу пройшла ціла плеяда талановитих творців, про яких ми неодноразово згадували – наприклад, художники К. Первухін, С. Васильківський і архітектор О. Бекетов. Школа Раєвської-Іванової була перетворена на міську художню школу в 1896 р.

1911 року харківська міська дума оголосила архітектурний конкурс на будівництво художнього училища в українському стилі. На конкурс фасадів було надіслано 4 проєкти, але лише проєкт Костянтина Жукова було визнано найбільш серйозно опрацьованим.

У газеті “Ранок” навесні 1912 р. можна було спостерігати стенограму бурхливих дебатів при затвердженні проєкту. Деякі голосні (депутати) заперечували існування нового на той момент українського архітектурного стилю в принципі та хотіли збудувати будівлю простіше у стилі ампір, вважаючи фасади Жукова надто затратними з фінансової точки зору.

Серед захисників проєкту Жукова виступали голосні М. Міхновський, М. Сумцов та В. Величко. Більшість голосних виступили за затвердження проєкту, який було прийнято з оваціями.

Оскільки будинок з самого початку проєктувався для навчання художників, до питання освітлення навчальних аудиторій природним світлом підійшли серйозно. Варто відзначити величезні вікна та скління у даху у холі на другому поверсі.

У 1920 р. художнє училище було трансформовано у «Державні вільні мистецькі майстерні». У 1921 р. було відкрито Харківський художній технікум, перейменований в інститут у 1929 р. У 1963 р. він став художньо-промисловим, що закріпило за ВНЗ назву “Худпром”. Пізніше Худпром було розширено двома корпусами по сусідству на вул. Мистецтв.

Харківською державною академією дизайну та мистецтв він став у 2001 р.

Черепична покрівля будівлі та вітражне вікно постраждали внаслідок російських обстрілів у 2022 р.