Вулиця Конторська починається з будівлі колишнього готелю “Версаль” (вул. Конторська, 1). Її історія дуже цікава та бурхлива.
Ділянка була забудована у 1830-1840х рр. родиною Кузіних. Саме купець Кузьма Кузін розпоряджався конторою винного відкупу, яка дала свою назву вулиці Конторській. Ця система була таким собі “аутсорсом”, який держава віддавала приватним особам для зборів податків, продажів та контролю за виробництвом алкогольних напоїв.
У 1878 р. ділянку придбав професор Іван Оболенський (якого ми вже пригадували як засновника Товариства швидкої допомоги на Конторській, 41). За проєктом Івана Гінша на початку 1880-х була проведена перша реконструкція комплексу будівель, в яких розміщувалися апартаменти Оболенських, кімнати для оренди та жіноча гімназія Дарії Оболенської, дружини професора.
У 1888 з’явився Конторський міст – і трафік на вулиці став ще більш жвавим.
На початку ХХ ст. ділянку взяв в оренду К. Щоголев для облаштування готелю “Версаль”. У 1907 р. за проєктом архітектора Юлія Цауне різноманітні будівлі були об’єднані єдиним фасадом в еклектичному стилі. В меню першокласного ресторану при готелі можна було знайти як українські, так і екзотичні блюда на кшталт “португальських щей” чи супу “Марія-Луїза”, а також вина з Бордо чи Рейну.
У теплу погоду можна було поїсти надворі у бесідках чи літніх терасах під звуки різноманітних оркестрів.
Водночас в пресі можна знайти скарги на поганий санітарний стан ділянки готелю, його власники, як і багато хто у Харкові в той час, викидували сміття у річки, а в номерах чинили самогубства.
У січні 1918 р. “Версаль” став зоною локальних бойових дій. Революційні кронштадтські матроси звинуватили “червону” верхівку міста у пияцтві в ресторані, кожна сторона викликала собі підмогу та влаштувала таку собі “битву за Конторський міст”. Готель обстрілювали з кулемета з іншого боку Лопані.
На початку 1920-х радянський чиновник М. Айзенмейстер влаштував у будівлі підпільний бордель.
З 1944 по 1955 р. у колишньому готелі розміщувалася спецшкола ВПС, наразі у в будівлі розташований факультет сценічного мистецтва Харківської державної академії культури. Його стіни все ще ховають в собі цеглу з маєтку 1830-х рр., мабуть, якби у них була пам’ять, вони б довго розказували про усі бурхливі події, через які пройшла Конторська протягом сторіч.
КатегоріїАрхітектура Еклектизм