Дореволюційний будинок із силікатної цегли

17.08.2020 /

Дореволюційний будинок із силікатної цегли можна знайти за адресою вул. Кузінська, 25.

Масово будувати будинки з “білої” силікатної цегли почали наприкінці 1940-х рр., але заводи, що її виробляли, з’явилися ще в дореволюційну епоху.

Називалась вона “вапняно-піщаною” цеглою.

Судячи зі списку домовласників 1909 р. цей будинок, як і 27-й будинок у дворі, належав Вугману Миколі Петровичу, міщанину.

Вулиця в 1909-му році мала назву Кузінської, за радянських часів вона була перейменована на вулицю Революції 1905 р., у 2023 р. їй було повернуто оригінальну назву.

А ось витяг з книги В. Евальда “Будівельні матеріали. Їх приготування, властивості та випробування” (видання 1929-1930 рр.):

Заводів вапняно-піщаної цегли в Росії було кілька. Колір цегли дуже світлий, сірувато-білий; для надання забарвлення до маси домішують невеликі кількості мінеральної фарби, наприклад, для світло-рожевого – 0,5% окису заліза (залізний сурик). За вартістю виготовлення вапняно-піщана цегла досить дорога; там, де є хороша цегляна глина, навряд чи може конкурувати за ціною з глиняною цеглою; в місцевостях же, в якої багато кварцового піску, але мало гарної цегельної глини, виробництво силікатної цеглини може цілком виправдатися. Серед будівель, виконаних у нас з цього матеріалу, можна вказати, напр… у Харкові — Ващенківські та Москалівські казарми, будинок управління Південної залізниці, колишня Олександрівська лікарня, міська електростанція, синагога та ін., у Дніпропетровську — колишні комерційне училище, жіноча гімназія, міська управа.