У цьому мальовничому місті, заснованому 1638 року на місці забутого городища часів Київської Русі, збереглося чимало пам’яток архітектури першій половині ХІХ століття. Тоді Чугуєв став центром восьми округів військових поселень та активно забудовувався.
Торгові ряди були побудовані за проектом архітектора Василя Стасова у 1835 році.
Ряди знаходяться на центральній площі міста, яка в XIX столітті називалася Палацовою, а на початку ХХ століття – Соборною. Сучасна адреса – вул. Музейна, 25, тут є склади, а також деякі магазини.
По вул. Харківській, 112 розташована будівля у стилі ампір, яка побудована у 1826 р.
Нині це Центр дитячої та юнацької творчості, але спочатку в ньому розташовувалися ескадронна школа, каплиця, ескадронний комітет та майстерня.
З 1873 по 1918 р. у будинку працювала Чугуївська міська дума.
Будинок для двох сімей одружених офіцерів, збудований у 1845 р.:
Зі свіжих пам’яток, пов’язаних з історією міста, варто відзначити два мурали від творчої групи Kailas-V на вулиці Музейній.
Це репліки картини Рєпіна “Запорожці” та його автопортрет, які розташовані на стінах 9-ти поверхових будинків навпроти будинку-музею художника.
Сам будинок-музей Рєпіна нещодавно був капітально відремонтований і якщо ви тут були давно, має сенс заглянути знову.
У цій садибі, де мешкали батьки Рєпіна, сам художник жив і працював у 1876-1877 рр. Він неодноразово відвідував батьків у 1870-1890-х роках.
Історико-меморіальний музей, розташований за адресою вул. Музейна, 8 було відкрито 1969 р.
У 1989 р. була відтворена повністю зруйнована у роки Другої світової війни майстерня художника.
У музеї можна знайти як картини Іллі Рєпіна, так і його сучасників.
Також варто відзначити меблі та відтворені інтер’єри XIX століття.
У дворі садиби стоїть старовинний трактор Універсал (1934–1955 рр.).
Пам’ятник І. Рєпіну було встановлено перед Палацом культури у 1956 р. Скульптуру створив Матвій Манізер, більш відомий як автор пам’ятника Т. Шевченку у Харкові.
Окремо варто згадати художню галерею «Лауреати премії ім. І.Є.Рєпіна», яка до 2009 р. розташовувалась у будівлі Покровської церкви.
Церква була побудована у 1834 р. та розширена у 1872 та 1896 рр. У роки радянської влади їй знесли купол та дзвіницю. Після повернення будівлі галереї релігійній громаді храм і дзвіниця були поступово відновлені, а художня галерея переїхала до колишнього Штабу військових поселень – найбільшої будівлі на центральній площі Чугуєва.
На жаль, за словами співробітників галереї, більша частина будівлі штабу, побудованої в 1831 р. за проєктом В. Стасова, залишається порожньою, давно потребуючи ремонту та реставрації. Співробітники галереї намагаються відновлювати її самотужки та проводити там виставки.
Також не можна не згадати про Шляховий палац по вул. Соборній, 2.
Ця невелика будівля, яка зовсім не схожа на палац у сучасному розумінні, була побудована в 1819-1820 рр. спеціально для “начальників на випадок їх приїзду”.
У палаці зупинялися імператори Олександр I, Микола I, 1859 р. тут зустрічався Олександр II з імамом Шамілем.
А ось у цьому будинку розташовувалися офіцерські збори 10-го гусарського Ігнермандландського полку, розквартированого в Чугуєві в 1875-1914 роках.
Приїжджайте до Чугуєва! Тут є на що подивитись.