Будинок з рибками

20.09.2023 /

Одна з найцікавіших будівель у стилі модерн у Харкові – будинок з рибками по пров. Грабовського, 4, біля театру ім. Т. Шевченка. Його ще називають другим будинком із химерами (лаври першого, безумовно, належать будівлі на вул. Чернишевській, 79).

Цей прибутковий будинок був побудований на ділянці, яку у 1901 р. придбав доктор медицини Марк Гінзбург. Він приїхав із сім’єю до Харкова зі Слов’янська. У сусідньому, кутовому будинку на вул. Сумській, 11 син Марка, Олександр незабаром відкрив будівельну контору “Залізобетон”. Цей новий будматеріал лише починав набирати популярності у світі. Вивіску контори можна побачити на старому фото на бічному фасаді “будинки з рибками”, через що деякі помилково вважають, що контора “Залізобетон” була саме в ньому.

Сам же будинок з рибками був побудований архітектором А. Гінзбург разом з арх. І. Загоскіним у 1905 р. як прибутковий.

Фасади будівлі прикрашають безліч елементів-скульптур на водну та морську тематики: риби, тритони, водорості.

Вибір “рибної” теми для оформлення будинку обумовлений рибним магазином на першому поверсі. У його підвалі були басейни-садки з живою рибою.

За радянських часів у цих басейнах вчили плавати дітей (школа “Золота рибка”).

До речі, поруч із рибками можна побачити зірки Давида.

Особливо варто зазначити під’їзд будинку.

Він передає дух ар-нуво, напевно ще сильніше, ніж фасад, насамперед своєю об’ємно-просторовою композицією зі сходами, що загвинчуються спіраллю.

Також можна в ньому побачити маскарони з жіночими головками.

Від центральних сходів відходять окремі сходи до квартир.

На плані будівлі також можна побачити спіральні сходи чорного ходу.

Світлові вікна під’їзду виконані дещо нестандартно. Замість традиційного прозорого скляного даху під’їзд виступає “вежею” над основним обсягом будівлі. По периметру цієї “вежі” розташоване вертикальне скління для освітлення під’їзду.