Bla Bla Car у Харкові 199 років тому

22.09.2016 /

Останнім часом серед громадян України та мешканців нашого міста користується великою популярністю один із найбільших міжнародних онлайн-сервісів пошуку автомобільних попутників під назвою Bla Bla Car. Влаштований він, як і все геніальне, просто: водії розміщують на сайті маршрути поїздок, а потенційні пасажири завдяки цьому можуть обирати напрямок, поділяючи із власником автовитрати на пальне.

Наприклад, мій однокласник Володимир С., збираючись їхати з Харкова до Києва 15 вересня, розмістив таке оголошення:

«Їду з Харкова з Рогані, через Салтівку, Пушкінську, Центр, Холодну Гору, тобто через все місто. Запитуйте, чи можу захопити по дорозі. У Києві також їду через все місто: Бориспільська, Харківська, через Південний міст, Либідська, Теремки на Білу Церкву».

Додатково вказано, що «відправлення точно вчасно», а максимальна кількість пасажирів на задньому сидінні – двоє. Опція “профіль водія” на сайті дуже важлива. Наприклад, зайшовши у профіль Володимира С., ми з вами можемо побачити його обличчя та дізнатися про його звички. Адже погодьтеся, що це важливо – розуміти, з ким доведеться проїхати не одну сотню кілометрів! Рабу Божому Володимиру 31 рік, водій він досвідчений, машина має Citroen C5.

А ось що пише сам власник авто про себе самого: «Трохи про мене… Російська чи українська ― в залежності від мови співрозмовника, без проблем підлаштовуюсь. Люблю подорожувати, людей, пізнавати нове. Освічений та комунікабельний. Але ненав’язливий, їду мовчки так само із задоволенням, як і базікаючи».

ris-2-2-400x487

Далі користувачі можуть розміщувати свої коментарі, які були б набагато чеснішими, якби були написані якось так: “Не маніяк, доїхав живим”. «Під час поїздки у водія збочень не виявлено».

Однак ніщо не нове у цьому світі. Напевно, багато хто з нас здивується дізнавшись, що те, що ми зараз називаємо Bla Bla Car, існувало в нашому місті як мінімум 199 років тому.

З 1817 по 1823 університетською друкарнею в Харкові видавалася щотижнева газета «Харківські Ізвестія».

ris-3-2-400x693

Окрім матеріалів про життя міста (події, театр, книжкові новинки), у ньому розміщувалися ще й приватні оголошення. Причому слід зазначити, що умови їхнього друку 199 років тому були такими, що дозволити собі це могли далеко не всі.

«Охочі поміщати в “Харківських Ізвестіях” такі оголошення мають надсилати ті вранці та пополудні до Університетської Друкарні. Видавці беруть на себе всі ці оголошення представляти пану Громадянському губернатору або поліцмейстеру для підписання.

Оголошення, доставлені пізніше за вівторок, не будуть надруковані до наступної п’ятниці, а залишаться до іншої. За друкування їх платиться до 5 рядків один рубль, від 5 до 10 два рублі, від 10 до 15 три рублі та. і т.д. Ці оголошення друкуються понад три рази».

ris-4-2-400x322

І ось у № 1 «Харківських Ізвестій» за 1817 рік знаходимо цілком типове для сьогоднішнього «Bla Bla Car» оголошення: «Той, хто від’їжджає у своєму екіпажі до Москви, запрошує супутника за подібну ціну, про що докладно дізнатися можна від Видавців Харківських Ізвестій або від Фактора Університетської Друкарні Петра Федоровича Любі».

ris-5-2

Подібне ж оголошення можна зустріти і в № 15 за 1818 рік: «Той, що від’їжджає у своєму екіпажі в С. Петербург шукає супутника. Про таке запитати у будинку міщанина Помазанова за Лопанню у Благовіщенській парафії.»

ris-6-2

На превеликий жаль, встановити, чи публікувалися оголошення такого роду в Харкові до 1816 року, мені так і не вдалося. Цілком можливо, що це було суто провінційним явищем, тому що в столичних газетах початку XIX століття, наприклад, у «Московських Відомостях» та «Санкт-Петербурзьких Відомостях» оголошення про пошук попутника не зустрічаються.

Незрозуміло й те, де вперше на теренах тодішньої імперії було надруковано подібне оголошення, хоча хочеться вірити та сподіватися, що саме у нашому з вами улюбленому місті.

Однак безперечним і незаперечним для нас фактом сьогодні є те, що практичні жителі Харкова ось уже як мінімум 199 років, вирушаючи в дорогу своїм транспортом, шукають супутника…

ris-7-1