Зміїв

29.11.2018 /

У Змієві, заснованому 1640 р., збереглося більше старих дореволюційних будівель, ніж можна очікувати від такого невеликого міста. Втім, усе стає на свої місця, коли порівнюєш площу та населення Зміївського повіту, який існував у 1802-1923 роках з показниками Зміївського району, що змінив його (1923-2020). Населення повіту за переписом 1897 р. було більше районного у 3 рази, а площа – у 4 рази, у ХХ столітті Зміївський район значно зменшився. У 2020 р. район взагалі був ліквідований і увійшов до складу Чугуївського району.

Місто та його околиці приваблять не тільки любителів старовини – звідси відкриваються чудові краєвиди на Сіверський Донець (Зміївські Кручі), а також є кілька цікавих радіотелескопів.

На вул. Соборній, 6, у будівлі колишнього повітового двокласного училища, розташований Зміївський краєзнавчий музей. У цьому будинку 1883 р. навчався український письменник Борис Грінченко (1863-1910).

Половецька баба та старовинні жорна.

Герб Змієва:

Троїцька церква була збудована у 2005-2010 роках. Дореволюційні храми у місті не збереглися.

Пам’ятник Т. Шевченку був встановлений 1956 р.

Одні з найвідоміших цікавинок Змієва – радіотелескопи.

Антена ППА-25

Найвідоміші об’єкти Інституту іоносфери НАН і МОН України, який розташований на південному заході Змієва – 25-метрова антена ППА-25, що обертається, і нерухома 100-метрова антена НДА-100.

Антена НДА-100

Там же можна знайти залишки “бетонного лісу”, який тримав сітку випромінювачів (цей об’єкт вже не використовується).

Окремо варто згадати систему УРАН (Українські радіоінтерферометри Академії Наук), яка складається із 5 радіоастрономічних обсерваторій у різних куточках країни (Волинь, Одеська, Полтавська, Харківська область). Серце системи – гігантський радіотелескоп УТР-2 біля с. Волохів Яр (Чугуївський р-н). Вчені проводять експерименти з вивчення іоносфери та далекого космосу, в т.ч. у рамках міжнародних програм, які потрібні світовій науці.

У південній частині міста, біля Зміївських круч, можна знайти радіотелескоп УРАН-1, побудований для посилення можливостей УТР-2, його антени розташовані на полі розміром 200х25 м

Зміївські кручі – одне з улюблених місць відпочинку мешканців Змієва та Харкова, з них відкриваються чудові панорами на Сіверський Донець.