ЖБК “Здоров’я”

19.08.2021 /

Житлові будинки на вул. Металіста, 8 і 10 виглядають так, ніби були побудовані приблизно одночасно в рамках одного комплексу. Як мінімум відомо, що перша черга 8-го будинку була здана 1929 р. (друга черга – орієнтовно 1930 р.).

Вулиця Металіста, 8

Керував будівництвом Федір Олексійович Кондратьєв. Будинок був кооперативним і належав до ЖБК “Здоров’я” ХПЗ (100 квартир).

Вулиця Металіста, 8

Вулиця Металіста, 8

Також поряд з цим будинком, згідно з відомостями дослідника історії Михайла Корнілова, розташовувалося селище “Здоров’я” вздовж однойменної набережної на березі річки Немишлі. Він складався з 20-22 невеликих двоповерхових будинків. Вони були двоквартирними та дворівневими, тобто. 1 квартира займала 2 поверхи. Більшість будинків було перебудовано в пізніші роки, набережна перетворилась на хащі, але топонім було збережено.

Набережна Здоров’я, 2

Обидва великі будинки незвичайні своїми розмірами та формою. 10-й нагадує підкову, 8-й – гантелю, але загалом квартал своїм духом схожий на селища “Червоний Промінь” та Артема (Машинобудівників).

Google Maps

На 8-му будинку встановлено меморіальну табличку, згідно з якою в березні 1943 р. поряд з будинком було розстріляно 86 жителів району. Також в інтернеті є припущення про те, що біля будівлі знаходиться покинута братська могила, але місцеві жителі цю інформацію не підтверджують.

Вулиця Металіста, 10

Вулиця Металіста, 10

Вулиця Металіста, 10

Вулиця Металіста, 10

Внаслідок ударів російського РСЗВ 11 липня 2022 р. будівлі на фото зазнали пошкоджень, особливо сильно – будинок на Набережній Здоров’я, 2