“Замок” на Рашкиній дачі

07.10.2021 /

Будівля наркологічної лікарні, що розташована за адресою вул. Вятська, 1, мабуть, є найяскравішою спорудою історичного району Рашкіна дача.

Коріння цієї назви йде до штабсротмістра Івана Рашке, який придбав землі в цій місцевості в 1840-х рр. На карті міста 1876 року можна побачити вже назву “хутір Рашки”, 1880 – “дачі Рашке”, 1887 – “дача Рашке”, місцевість окремо позначена і на останній дореволюційній карті Харкова авторства О. Гінзбурга (1916 р.)

Вулиці Вятської в цій частині дачі, де розташований будинок, тоді ще не існувало, тому перевірити, хто точно був останнім власником споруди без відвідування архіву неможливо. Візуально будинок з вежею дуже віддалено нагадує садиби Квітки-Основ’яненка та Харіної (були збудовані орієнтовно у 1870-х), тому можна припустити, що будинок зведений приблизно в ті ж роки, коли існувала мода на садиби романтичного “замкового” вигляду.

Чоловіком Варвари Рашке був Микола Мойсейович Рудинський. На честь останнього власника дільниці та членів його сім’ї було названо вулицю Мойсеївську, Рудинську, Веринську, Люсинську та Геленську (пізніше – Галинську).

Будівля у списках пам’яток архітектури відсутня, до наркологічної лікарні в радянські часи тут розташовувалися ясла.