“Замок” на Рашкиній дачі

07.10.2021 /

Будівля наркологічної лікарні, що розташована за адресою вул. Вятська, 1, мабуть, є найяскравішою спорудою історичного району Рашкіна дача.

Коріння цієї назви йде до штабсротмістра Івана Рашке, який придбав землі в цій місцевості в 1840-х рр. На карті міста 1876 року можна побачити вже назву “хутір Рашки”, 1880 – “дачі Рашке”, 1887 – “дача Рашке”, місцевість окремо позначена і на останній дореволюційній карті Харкова авторства О. Гінзбурга (1916 р.)

Вулиці Вятської в цій частині дачі, де розташований будинок, тоді ще не існувало, тому перевірити, хто точно був останнім власником споруди без відвідування архіву неможливо. Візуально будинок з вежею дуже віддалено нагадує садиби Квітки-Основ’яненка та Харіної (були збудовані орієнтовно у 1870-х), тому можна припустити, що будинок зведений приблизно в ті ж роки, коли існувала мода на садиби романтичного “замкового” вигляду.

Можна також припустити, що будинок міг побудувати чоловік Варвари Рашке, Микола Мойсейович Рудинський, на рубежі XIX і ХХ століття. На честь останнього власника дільниці та членів його сім’ї було названо вулицю Мойсеївську, Рудинську, Веринську, Люсинську та Геленську (пізніше – Галинську).

Будівля у списках пам’яток архітектури відсутня, до наркологічної лікарні в радянські часи тут розташовувалися ясла.