Заїківське училище

03.11.2023 /

Тривалий час будинок за адресою вул. Гольдбергівська, 77, виділявся своїм масштабом і пишністю у цій частині вулиці, де переважає 1-2-поверхова забудова.

Він був побудований у 1915 р. як складне початкове (Заїківське) училище. Тоді вулиця називалася Заїківською.

Фото: Artemco, Wikimedia Commons, 2008

Автором проєкту став архітектор Іліодор Загоскін – про його училища ми розповідали неодноразово. Всі вони були виконані в еклектичній манері, але саме ця 3-поверхова будівля виділялася досить складним декором і масивними завершеннями (аттиками) з торців будівлі, де, очевидно, були розташовані горищні вікна. Вони надавали училищу навіть якогось “палацового” вигляду. Училище було збудовано на кошти сім’ї купця Гольберга, вона ж надала для неї землю.

Фото: Sargis, Wikimedia Commons, 2006

З 1953 р. у будівлі розташовувався Харківський технікум залізничного транспорту – зараз він називається Харківським коледжем транспортних технологій. У коледжі навчалось до 1500 студентів.

3 листопада 2023 р. будівля коледжу була серйозно пошкоджена російсько-іранським ударним дроном “Shaheed”. Було зруйновано 2-й та 3-й поверх будівлі. Вціліла права частина фасадної стіни була демонтована рятувальниками цього ж дня для запобігання обвалу на перехожих.

Фото: Харківська обласна прокуратура, 3 листопада 2023 р.