Забуті церкви вул. Семінарської

19.01.2022 /

Дві будівлі на вулиці Семінарській мають цікаву історію. Будівлі змінюються, їх перебудовують, але невловимий дух їхнього початкового призначення зберігається.

Можливо, свідомість добудовує втрачені елементи за пропорціями. Ось, наприклад, будівля на Семінарській 22-24. Спочатку її побудовали як будинок для людей похилого віку для Харківського міщанського товариства. Автор проєкту – єпархіальний архітектор Володимиром Нємкін, 1885 р. (за іншими даними – 1883 р.).

Пожертвував на її відкриття І. Харитоненко. У богадільні перебувало 36 чоловіків та 55 жінок. У 1889 при ній було відкрито дитячий притулок (12 хлопчиків та 12 дівчаток). У 1889 році тут з’явилася домова церква Ікони Пресвятої Богородиці “Всіх Скорботних Радість”.

1893-го – церковнопарафіяльна школа. Як можна побачити на дореволюційному фото, центральна частина будівлі завершувалась куполами, зараз їх немає і здається, що чогось архітектурно не вистачає у цій частині будинку.

Також частково було втрачено ліплення. У порожній ніші, гадаємо, була ікона. Напевно, варто її якось заповнити (хоча б гербом міста).

У лютому 2022 р. внаслідок російського ракетного удару будівля була серйозно пошкоджена.

Проте парафіяльного храму в цій частині міста так і не було. Він був освячений лише наприкінці 1917 р. на честь Володимирської ікони Божої матері та став останнім дореволюційним храмом Харкова. Він був приблизно в районі вул. Семінарської, 92.

Головним меценатом будівництва був М. Шуваков, а архітектором – П. Толкачов. 1936-го храм закрили та розібрали до 1940-го. Священники Андрій Буцикін та Іван Буцикін були розстріляні 1937-го. Під час війни богослужіння відновили у вцілілій пономарській сторожці. Останній священник Олександр Рибалов помер у Львівській в’язниці 1959-го.

Церква у цьому районі знову з’явилася у 2014 р., коли громада на честь Смоленської ікони Божої Матері взяла в оренду у Міністерства оборони колишню семінарську споруду (пізніше вона була санчастиною училища льотчиків).

Храм розташований за адресою вул. Семінарська, 46, корп. 2. Планується, що храм надбудують, він буде складатися з двох ярусів: на честь Смоленської ікони Божої Матері (верхній).

…і Володимирської ікони Божої Матері (нижній)

На честь Володимирської ікони Божої Матері колись і був освячений цей втрачений і забутий храм.

Храм був пошкоджений внаслідок удару російських військ у ніч з 16 на 17 березня 2022 р. Було зруйновано дах храму, вибито вікна та двері, пошкоджено церковне начиння.