Училище сліпих

22.08.2022 /
Адреса: вул. Сумська, 55

Історія харківського училища для сліпих дітей сягає 1881 р., коли офтальмологом О. Скребицьким та громадським діячем К. Гротом було створено піклування імператриці Марії про сліпих. Харківське відділення було створено 1886-го, а 1887-го року було відкрито училище на вул. Німецькій (зараз Григорія Сковороди), 41 у приватному будинку Бенедиктової. Училище було розраховане на 15 дітей, у той час, як реальна кількість сліпих дітей була більшою на порядок. Першим головою Харківського відділення ради піклування став відомий офтальмолог Л. Гіршман.

Фото: Іван Пономаренко, 2016

Фінансування училища здійснювалося коштом благодійних внесків піклувальників та звичайних громадян, а також на “кружковий збір”, який здійснювався у церквах у “неділю для сліпих” (п’ята неділя після Великодня).

У 1890 р. училище переїхало до просторішого будинку Квітки на Основі, але піклування розуміло, що навчання сліпих дітей найкраще організовувати у спеціально побудованому будинку, пристосованому для дітей з особливими потребами.

Він був побудований на перехресті Сумської та нинішньої вулиці Данилевського у 1891-1892 роках за проєктом арх. С. Загоскіна (за участю Ф. Шустера, за іншими даними він і був архітектором). Будівля є пам’яткою архітектури.

Фото: Іван Пономаренко, 2019

У 1902-1903 рр. до будівлі була прибудована церква Христа Спасителя за проєктом В. Нємкіна, а у 1909-1913 рр. училище було значно розширено прибудовою нового корпусу зі сторони вул. Данилевскього (проєкт В. Величка).

У цій прибудові була церква, вона відрізняється стилістично від інших корпусів. Фото: Іван Пономаренко, 2016

В училищі була велика брайлівська бібліотека. Діти навчалися не лише загальним дисциплінам – тут існував ремісничий клас із майстернями, де діти, підлітки та навіть дорослі сліпі могли опанувати робочі навички, які б допомогли їм у дорослому житті.

Фото: Олег Ільїн, Wikimedia Commons, 2020

На жаль, у 1941 р. дітей не встигли евакуювати (а діти єврейського походження загинули). В одному з крил будівлі була німецька комендатура.

Харківський спеціальний навчально-виховний комплекс імені В. Г. Короленка постраждав від російського ракетного удару 2 березня 2022 р.

Відео: Інформаційний центр “Майдан Моніторинг”, 2022

Відео: Суспільне, 2022