Будинки у стилі модерн на вул. Григорія Сковороди, 92 та 92А мають різні адреси, але охоронний номер пам’ятки архітектури у них один, 108 – це один комплекс будівель, збудований одночасно за проєктом одного архітектора.
92-а ділянка вулиці у списку домовласників 1909 р. значиться за купцем Семеном Яковичем Толкачовим – він був відомим меценатом і власником цегельних заводів, на честь нього ця історична місцевість досі має назву Толкачівка.
Ці будинки – одні з головних прикрас верхньої частини вул. Григорія Сковороди та не дуже типові для харківського модерну тим, що на них мінімум тинькування.
Вони були побудовані (згідно з табличкою на будинку), архітектором М.Ф. Піскуновим у 1910-1912 pp.
Одне вікно зберегло оригінальну та складну палітурку.
У цьому будинку жив Юліан Іванович Гоїв, поручник легіону Український січових стрільців. Уродженець м. Снятин (Івано-Франківська область) 4 травня 1915 р. він отримав поранення та потрапив у російський полон у ході боїв за гору Маківка у Карпатах. Потоваришував з Євгеном Коновальцем та Василем Порайком, з якими перебував в одному бараці. Але, на відміну від Коновальця, Юліан Гоїв вирішив залишитись та вступив у 1920 р. у Червону українську галицьку армію, а потім – у РСЧА, де дослужився до майора, начальника бронетанкового парку 23 стрілецької дивізії. Одружився, хоча дітей не мав, проживав у квартирі 13.
У 1928 р. Юліан перетягнув на Харківщину з Чехословаччини свого брата Омеляна. Юліана Гоїва розстріляли у 1937 р. Така ж доля спіткала й полоненого земляка з Івано-Франківщини, Василя Порайка, який став наркомом юстиції УРСР.
Брат Омелян відсидів у радянських таборах 15 років та повернувся на Харківщину у середині 1950-х, де жив у смт. Покотилівка по вул. Тимірязєва, 39.
КатегоріїАрхітектура Модерн