Ось вже зовсім скоро багато маленьких мешканців нашого міста, прокинувшись вранці, виявлять під ялинкою довгоочікувані подарунки, і знову здивуванню і радості їх не буде межі.
А ось цікаво, що ж могли знайти під ялинкою наші далекі предки, що жили наприкінці ХІХ-початку ХХ століття?
Але перш ніж перейти до відповіді на запитання “Що?” нам треба хоча б частково знати відповідь на запитання «Де?». При цьому слід пам’ятати, що каталоги іграшок того часу, та ще й із зображеннями, мають велику рідкість.
З різних торгово-промислових довідників ми можемо дізнатися, що магазини іграшок у нашому улюбленому місті розташовувалися за такими адресами:
- Заморський М. Є. – Університетська гірка,
- Красильников М. В. – Торгова пл.,
- Кушлянський І. Я. – Горянівський провулок, 7,
- Макаренко П. З. – Сергіївська пл.,
- Орлов Н. Г. – Університетська гірка,
- Подорожний Є. Т. – Клінічний пров.,
- Печерник М. О. – Миколаївська пл.,
- Руденко В. Г. – 1) Пасаж, 2) Капелюшний пров.,
- «Праця та Забава» (Лідія Карлівна Гондель) — Сумська, 7,
- Уфонаровський Н. Е. – 1) Пасаж, 2) Горянівський провулок,
- Чепанов В. A. – Монастирський пров.
Однак тоді далеко не кожен тоді міг собі дозволити купити новорічні іграшки. Адже одна кольорова скляна кулька обходилася в 1-2 рублі!
Зазвичай, прикраси робили вручну, тому вони були дорогі. Для ясності ― ось асортимент та ціни з каталогу 1898 року.
Крім солодощів, створених харківськими кондитерськими фабриками, наприклад, фабрики Кромського (Романенко), можна було отримати й дещо істотніше. Наприклад, цікаву освітню гру, вибір яких був чималий.
Різні м’які ведмежата з тих часів особливо не змінилися:
Молоді та войовничі сини заможних батьків могли отримати такий набір «екіпірування». Коштував він дуже дорого, але, на відміну від «набору богатиря» радянських часів, виготовляли його не з пластмаси, а з металу.
А ось як виглядала мрія багатьох поколінь дітей – паровозик та залізниця.
У Кустарному музеї московського губернського земства всі відвідувачі могли познайомитися з особливостями національного костюма Харкова та Слобожанщини завдяки таким незвичайним за рівнем виконання навіть для сьогоднішнього дня лялькам.
З прийдешнім Новим роком, дорогі читачі! Нехай він буде добрим. І пам’ятайте, для подарунка ціна зовсім не має значення. Набагато важливіше те, скільки радості та щастя він принесе.
До зустрічі зі старим Харковом наступного року. Далі буде…
КатегоріїІсторія