Товарна біржа

01.08.2015 /

До 1917 р. у будівлі на пл. Конституції, 13 знаходився магазин галантерейних товарів “Альшванг”.

У 1925 будинок було реконструйовано та надбудовано на три поверхи за проєктом архітектора А. Лінецького. Стиль будівлі – революційно-індустріальний романтизм, в якому можна побачити нотки модерну чи навіть ар-деко. У ньому розмістилася Товарна біржа (в епоху НЕПу їхня діяльність була дозволена).

На даху була встановлена ​​скульптура Меркурія, бога торгівлі, щоправда, трохи осучасненого (кажуть, він більше нагадував робітника). Окрім традиційного жезла-кадуцея в руках поряд з ним стояли паровоз, штурвал та аероплан. Торговельний жезл, до речі, кочує по харківських гербах з 1775 року.

З ліквідацією НЕПу біржа була закрита, будівлю зайняла консерваторія. У 1963 р. вона об’єдналася з Театральним інститутом із сусіднього будинку на пл. Конституції, 11 в Інститут Мистецтв ім. Котляревського. До кінця 1970-х скульптура Меркурія стала зовсім старою та впала “з небес” на землю, на жаль, покалічивши перехожого.

Фото: 2005

Після цього у Харкові розпочалося масове знесення старих скульптур із дахів та стін дореволюційних будинків.

У 2012 році скульптуру Меркурія було відновлено разом із вежею на будинку. Аероплан, щоправда, ще сильніше осучаснився. Наново зробив Меркурія скульптор Олександр Рідний, відомий місту завдяки пам’ятникам Незалежності, Велосипедисту, Андрію Первозванному та інш.

Особливо запам’ятовуються інтер’єри будівлі Університету – але вони варті окремої статті.