Одна з найвідоміших харківських будівель в стилі модерн розташована за адресою пл. Павлівська, 10. Докладно про проєкт будівлі ми вже розповідали.
Архітектор Олександр Ржепішевський був запрошений з Петербурга до Харкова для контролю за будівництвом спроєктованої разом із Миколою Васильєвим будівлі Купецького банку.
Будівництво велося з 1909 до 1913 року.
Талановитий архітектор отримав багато замовлень у Харкові та вирішив тут і залишитися.
Будівля купецького банку створювалася за передовою технологією – на залізобетонному каркасі. Наразі також будують і невеликі житлові будинки, і хмарочоси, включаючи рекордний Burj Khalifa.
У процесі будівництва Ржепішевський посварився з Васильєвим, скандал вилився у пресу…
Проте у 1913 році будівля була відкрита.
Фасад прикрашало безліч барельєфів та скульптур майстрів з Петербурга – В.В. Козлова та Л.А. Дітріха.
“Асторія” займала верхні 4 поверхи.
На нижніх розташовувався банк та різні установи.
Будівля серйозно постраждала під час першого визволення Харкова взимку 1943 року, але була ретельно відновлена Харківським інститутом “Воєнпроект” (архітектор П. Є. Шпара, кер. групи Євтушенко).
У 1951 році в колишній “Асторії” було відкрито музичний магазин “Мелодія”, за цією назвою його пам’ятає більшість харків’ян.
Спочатку вивіска “Мелодії” розташовувалась на першому поверсі, потім переїхала вище, на місце, де раніше була вивіска “Асторії”.
У 2011 році музичний магазин, що вже був у підвалі бокового крила, з’їхав з будівлі остаточно, а разом з ним зникла і вивіска.
Задня частина будівлі – червоного кольору.
Тест на уважність і добрий зір: серед інших великих скульптур будівля прикрашена непримітними, але деталізованими міні-атлантами на ланцюгах. Чи зможете ви їх знайти? 🙂
Будівля була пошкоджена внаслідок російського ракетного удару по Палацу праці 2 березня 2022 р. і втратила частину скління.
КатегоріїАрхітектура Модерн Руйнації 2022-24