Станція швидкої допомоги на Конторській

17.09.2020 /

У різностильових будинках вулиці Конторської закарбувались відбитки різних епох нашого міста, наче в археологічних та культурних прошарках. Ходити по Конторській – наче вивчати стенди в історичному музеї. На жаль, ці “стенди” – майже без табличок з поясненнями, а архітектурні стилі є лише матеріальною верхівкою різношарового культурного айсберга історичних епох, які ці стилі формували. За кожною будівлею стояли люди, організації, тенденції та події, і треба зануритися, щоб побачити всю картину.

Стиль модерн, який виник у Західній Європі наприкінці XIX ст., був новаторським та навіть бунтівним на той час. Він протиставляв себе панівним тоді еклектиці, неокласицизму та неоренесансу, які черпали натхнення у минулому та не пропонували нічого кардинально нового. Прогресивний, асиметричний модерн, який ламав через коліно старі стандарти краси, подобався не всім, в нього були як прихильники, так і хейтери – як серед архітекторів, так і замовників.

За адресою вул. Конторська, 41 зберігся пам’ятник архітектури в стилі модерн, який був побудований будівельною конторою інженера Валерія Мороховця у 1912-1914 рр. До речі, Мороховець був також гласним (тобто депутатом) міської думи та завзятим авіатором. Будівля виділяється шикарним бетонним козирком. Декілька років тому на даху оселилася скульптура з крилатим колесом із Келихом Гігеї, символом фармації, її виконав Сейфаддін Гурбанов.

Вже понад 110 років в цій будівлі знаходиться станція швидкої допомоги (яка зараз носить функції диспетчерської). Також в ній розташований Музей історії Харківської станції швидкої медичної допомоги.

Історія Харківської швидкої допомоги типово-волонтерська для нашого міста – вона почалась з “Кружка нічних чергувань”, організованого декількома харківськими лікарями у 1895 р. У 1909 р. вже за ініціативи професора Івана Оболонського з’явилось Товариство швидкої допомоги, яке фінансувалось на кошти меценатів та благодійні внески. Спочатку станція розміщувалась в Олександрівській лікарні на Благовіщенській вул., але там їй стало тісно і в 1914 вона переїхала в нову будівлю на Конторській. Згодом там з’явилась аптека. До речі, у міській хроніці старої газети “Ранок” можна прочитати, за якими адресами та з яких причин виїжджали карети швидкої допомоги (допомога була безплатною).

Одним з організаторів роботи станції був лікар Микола Молохов, який працював і жив у будівлі з моменту її побудови до 1956 р., про що свідчить меморіальна табличка.

Будівля станції швидкої допомоги – справжня родзинка вулиці, окремо варто відзначити її добрий зовнішній стан, хоча історичні дерев’яні вікна та двері пасували б їй ще краще. Ми сподіваємось, що колись так і буде.