Спасо-Преображенський собор в Ізюмі був збудований у 1684-1685 роках. Це другий найстаріший храм Слобожанщини, що зберігся.
Його побудували на кошти полковників Костянтина Донця та Федора Шидловського. На стінах храму до 1919 року висіли трофеї, отримані Ізюмським полком у військових походах з 1686 року (переважно турецькі). У храмі зберігалися Євангеліє та риза, подаровані Петром I після відвідин Ізюма у травні 1709 р. Про це пише Філарет Гумілевський у праці “Історико-статистичний опис Харківської єпархії” (1859 р.)
Був тут Олександр I… На початку XX в. архітектор М. Ловцов (автор харківського Благовіщенського собору) перебудував собор, додав “цибулини” з кокошниками. У 1953-1954 pp. його постаралися відновити в оригінальному вигляді, прибравши пізніші надбудови, але, на жаль, також спотворивши початкові пропорції.
Багато дослідників відносять стиль до козацького бароко, хоча це, скоріше, Сіверська архітектурна школа. Існують припущення, що будувала храм ті ж майстрові люди з Сіверщини, які побудували Спасо-Преображенський храм в Ізюмі (1685) і Покровський собор у Харкові (1689).
Під час російських обстрілів Ізюма у 2022 р. собор був пошкоджений і частково втратив скління.
КатегоріїАрхітектура Бароко Руйнації 2022-24 Слобожанщина Храми