Синя хусточка

09.10.2015 /

Мурал на проспекті Героїв Харкова, 99 присвячений фронтовій пісні, яку виконувала відома харків’янка Клавдія Шульженко, пережив дві “ітерації”.

У 2013 р. його намалювали на двох протилежних сторонах будівлі аптеки в рамках проєкту “Гордість Харкова”, присвяченого відомим харків’янам.

Під час ремонту та утеплення аптеки у 2016 р. мурали було втрачено, але було прийнято рішення відновити мурал в іншому вигляді – з більшим портретом Шульженко. Роботу виконала студія Kailas-V.

У Харкові пам’ятають Шульженко, особливо люди старшого покоління. У місті існують два пам’ятники співачці. Перший, виконаний скульптором М. Овсянкіним, було встановлено біля Музею знаменитих харків’ян імені К. І. Шульженко у 2001 р. Музей знаходиться за адресою пров. Байкальський, 1, у 800 метрах від мурала.

Другий пам’ятник, виконаний скульптором К. Мамедовим, встановлений у 2019 р. у Саді Шевченка та зображує її разом із композитором І. Дунаєвським. У руках вона тримає ту саму “синю хусточку”.

Пісня “Синя хусточка” була вальсом, написаним Єжи Петерсбурським на слова Якова Галицького у 1940 р. Саме з цією піснею, з якою гастролював джаз-ансамбль під керівництвом Клавдії Шульженко та Володимира Коралі на фронтах Другої світової війни, найчастіше асоціюється співачка.

фото з Музею знаменитих харків’ян імені К. І. Шульженка

У 1942 р. текст Галицького було змінено та адаптовано під військові реалії М. Максимовим, саме з ним далі виступала співачка

Пам’ятаю, як у пам’ятний вечір
Падала хусточка твоя з плечей,
Як проводжала та обіцяла
Синю хусточку зберегти.

І нехай зі мною
Немає сьогодні коханої, рідної,
Знаю, з любов’ю ти до голови
Ховаєш хустку дорогу.

Листи твої отримуючи,
Чую я рідний голос.
І між рядків синя хусточка
Знов встає переді мною.

І часто у бій
Проводить мене образ твій.
Відчуваю, поряд з люблячим поглядом
Ти завжди зі мною.

Скільки заповітних хустиночок
Ми зберігаємо із собою!
Ніжні промови, дівочі плечі
Пам’ятаємо у роботі бойовій.

За них, рідних,
Бажаних, улюблених таких,
Строчить кулеметник за синю хусточку,
Що була на плечах найдорожчих.