Секрет харківського дискобола

13.07.2015 /

Багатьом любителям спорту відома скульптура дискоболу на даху ротонди касового павільйону стадіону “Металіст”. Але хто є автором скульптури атлета?

Відомо, що касовий павільйон, як і стадіон, проєктував студент архітектурного факультету Харківського художнього технікуму З. Перміловський. Павільйон, який зараз є пам’яткою архітектури, був збудований у 1926-му році (до речі, стадіон був споруджений на місці Святодухівського цвинтаря, який там існував з 1772 року). Але автором дискоболу був, звичайно ж, не він… а Матвій Манізер, видатний скульптор, більш відомий харків’янам як автор пам’ятника Шевченку!

Ось що можна знайти в книзі самого Манізера “Скульптор про свою роботу”, видану 1940 року:

У 1926 році спільно зі скульпторами Є. А. Янсон-Манізер і Т. С. Кирпичниковою я виконав серію скульптурних робіт на фізкультурні теми… Ці порівняно невеликі речі згодом набули поширення в бронзових і цинкових виливках заводу “Червоний Виборжець”, призначених для призів. Одна з цих фігурок, потрапивши до Харкова, стала приводом для замовлення великої фігури “Дискобол”, яку я виконав у 1927 році. Бронзові виливки її знаходяться в Харкові та в Парках Культури та Відпочинку в Ленінграді та в Москві.

Моделлю для скульптури був обраний гімнаст Донат Анатолійович Калабін, майстер спорту, який мав досконалу атлетичну фігуру. У 1920-1930-х роках псевдоантичні скульптури, які оспівували красу людського тіла, набули широкого поширення в Європі, цей тренд не оминув і нас. Досі в деяких закинутих парках Харкова можна побачити білі бетонні скульптури атлетів.

Стадіон “Металіст” після Другої світової війни довелося відбудовувати практично заново, вціліли лише деякі фрагменти. А скульптура “Діскобол” Манізера – збереглася.