Руїни фабрики Кромського

23.06.2020 /

За адресою вул. Конторська, 29 знаходяться руїни колись великого комплексу кондитерської фабрики Кромського, відкритого 1889 р.

Газета «Південний край», 21 грудня 1889 р.:

НОВА парова фабрика у Харкові.

Д. К. Кромський відкриває на вул. Конторській фабрику кондитерських та макаронних виробів, обладнану паровим двигуном у 12 кінських сил та забезпечену водопроводом, паровим опаленням, вентиляцією, електричним освітленням. Фабрика такого роду – перша на півдні Росії.

Фабрика купця Дмитра Кромського розпочала свою діяльність із випуску традиційних для Слобожанщини ласощів: пастили, пряників, халви, потім почала робити й шоколадні цукерки.

Наразі всі пам’ятають Бормана, але про фабрику Кромського незаслужено забули – у них також був фірмовий магазин у центрі (в районі нинішньої Павлівської площі).

Після Кромського фабрикою заволодів купець Іван Романенко.

Саме він збудував прибутковий будинок навпроти фабрики – орієнтовно у 1907 р. за проєктом Валентина Фельдмана, який був одним з авторів проєкту Харківської хоральної синагоги. Зараз цей будинок відомий як будинок Шапара, згідно з прізвищем його останнього власника у 1913 – 1919 роках.

У радянські часи фабрика була перейменована на фабрику Крупської (вийшло співзвучно з Кромським). У 1950х рр. на території фабрики функціонував інститут “Укргідропривод”, який проєктував підприємства харчової промисловості. Весь комплекс був закинутий у 1990х рр.

У 2019 р. архітектурне бюро Drozdov & Partners представило концепт перетворення залишків фабрики на багатофункціональний центр Czukerka, але, на жаль, це лише концепт із неясними перспективами втілення.

Найкраще збереглася труба фабрики – на ній знаходяться передавачі стільникового зв’язку, а під нею стоїть сучасна будка з обладнанням базової станції, на тлі навколишніх руїн це виглядає сюрреалістично.