Конторська, 18

Багато людей люблять Конторську за затишний вид, який їй надають 1-2 поверхові “купецькі” будиночки другої половини ХIХ ст. Вони перетікають один в інший та створюють суцільну історичну тканину вулиці.

Фото: Іван Пономаренко, 2016

Одним з таких клаптиків історичної тканини була пам’ятка архітектури за адресою вул. Конторська, 18. Насправді це будинок й досі є, але його вигляд був спотворений до невпізнанності – він був понівечений не ворожими бомбами, а недбалістю міських служб, помножену на трагічний збіг обставин.

Фото: Іван Пономаренко, 2016


Цей еклектичний (можна сказати, навіть класицистичний) будинок був побудований орієнтовно у 1870-80х рр. У 1882 р. він належав баронесі Олені Іванівні Фон-Спенглєр, дружині штабс-капітана. Пізніше у списках домовласників можна було побачити й інших представників давнього роду Спенглерів, коріння яких можна прослідити до часів Фрідріха Барбаросси: Едуарда Карловича Спенглера та його дітей (1887), Наталю Мартинівну Спенглер, дружину статського радника (1892, 1901).

У 1909 р. власником будинку вже був Григорій Костянтинович Уткін, спадковий почесний громадянин. Рід Уткіних належав до купців, які мали величезні статки та багато нерухомості у Харкові, найбільш відомий з них – прибутковий будинок на вул. Гоголя, 11. Казанський храм на Лисій горі був побудований здебільшого на кошти Костянтина Уткіна – батька Григорія.

Фото: Іван Пономаренко, 2017

Самому ж Григорію належав магазин паперу та Торговій площі у центрі Харкова, який міг похизуватися величезним асортиментом приладдя для конторських, канцелярських працівників та студентів.

Після революції 1917 р. Григорій Уткін емігрував, у 1931 р. був похоронений у Белграді.

Попри занедбаність, будинок зберігав аутентичний вид до 2018 р. Саме тоді міська влада вирішила відремонтувати Конторську, та прикрасити деякі з її будинків елементами стріт-арту у вигляді сузір’їв. Але ремонт робили по-бюджетному, внаслідок чого багато з будинків втратили оригінальні деталі, наче JPEG-картинка, яку багато разів переганяли по месенджерам. Так на будинку на Конторській, 18 збили та не відновили частину ліпнини, а сам він став яскраво-помаранчевим.

Фото: Іван Пономаренко, 2021

25 вересня 2020 р. на другому поверсі будинку сталася трагедія – пожежа, через яку загинуло двоє людей. Також згоріла покрівля. Хоча й значна частина внутрішньої, дерев’яної конструкції будівлі сильно постраждала від пожежі та води, величезні дубові балки перекриттів вцілили. Ремонт будинку після пожежі затягнувся, у 2021 КП «Жилкомсервіс» без узгодження з Департаментом архітектури та містобудування відбило всю ліпнину до голої цегли та закинуло роботи. Сподіваємось, колись будинку все-таки повернуть початковий вигляд.

Фото: Михайло Тітаренко, Wikimedia Commons, 2023

КатегоріїЕклектизм Класицизм