Прогулянка за адресами видатних харків’ян

18.01.2015 /

“Харків, що манить” 18.01.2015 вирішив знайти будинки кількох видатних харків’ян із дореволюційного довідника домовласників. Було вибрано 6 адрес… не всі будинки пережили минуле століття, але принагідно були знайдені не менш цікаві будівлі, а також інші кумедні об’єкти.

Пошуки розпочалися з будинків Сумцових на Молчанівському провулку, родичів професора Миколи Сумцова, відомого фольклориста, етнографа та історика. Перші будинки в провулку не збереглися – тут залишилися пустирі та новобудови. Проте будинок номер 9, другий будинок Сумцових у нашому списку, зберігся.

Це дуже старовинний будинок, закинутий, він практично розвалився… За цегляними стінами, що обвалилися, видно його структуру – дерев’яні колоди, оббиті рейками, обмазані глиною, а вже після них йшла облицювальна цегла. Ось така ось глинодерев’яно-цегляна конструкція…

Будинок видатного харківського архітектора, піонера залізобетону, Гінзбурга Олександра Марковича. Розташований на вулиці Георгія Тарасенка, 9, яка раніше мала назву Петинська. Як бачимо, будинок серйозно мутував “вище пояса”, але нижче зберіг свою приблизну первозданність.

На жаль, знайти будинок Булацеля Олександра з дворянського роду Булацелей не вдалося. Один із найвідоміших представників роду – Павло Федорович Булацель, юрист та громадський діяч початку 20-го століття. На передбачуваному місці будинків на Скобелівській площі (нині площа Героїв Небесної Сотні) зараз розташовані новобудови.

У цьому будинку на пл. Фейєрбаха, 6 жила Ганна Василівна Римська-Корсакова, княгиня із відомого дворянського роду. Будинку немає на жодній карті, його вдалося знайти завдяки Віктору Дмитренку та табличці.

Комплекс невеликих будівель при колишній Вознесенській церкві за площею Фейєрбаха. Будинки дуже старі.

Каретний в’їзд…

Парадний вхід закладений цеглою.

Будівлю судових установ було споруджено у 1902 роках за проєктом А. Н. Бекетова (за участю архітекторів Ю. Цауне та В. Хрустальова). Знаходиться у центрі площі Героїв Небесної Сотні. Нині тут Апеляційний суд

Поштово-телеграфна контора (пл. Фейєрбаха, 15). Працювала до 2011 р., закинуто. Будівля збудована у 1834 р., архітектор І. Шевцов.

Колишня Вознесенська церква, а зараз лабораторний корпус Національного біотехнологічного університету. Ніщо не нагадує про долю будівлі. Побудована у 1869-1876 рр., архітектором Андрієм Тоном та Борисом Покровським на місці легендарної церкви, що прославилася пасквільною легендою. Площа Фейєрбаха раніше називалася, як і церква – Вознесенською.

Найкрасивіша колишня амбулаторна лікарня для туберкульозних хворих (1912). Пл. Фейєрбаха, 12.

Легендарний сапер Єгоров, точніше командир саперів, який відповідав за розмінування Харкова. Більшість написів зафарбували, багато хто підфарбовує досі для історії, деякі збереглися в оригіналі. Цей напис вже явно неоригінальний, поверх нової фарби

Дім Потебні Андрія Олександровича, ботаніка та міколога, спеціаліста з хвороб рослин. Його батько, Олександр Опанасович Потебня, був видатним мовознавцем, філософом та літературознавцем. Будинок відреставровано, хай і з надбудовою. Вулиця Підгірна, де розташований цей будинок під номером 10, була перейменована на вулицю Потебні.